Çay saatlerinin vazgeçilmezi olan turtalar pek çok sofrada yer almaktadır. Çeşit çeşit meyvelerle hazırlanan turtalar renkli görüntüleri ile iştah açmaktadır. Gevrek bir meyveli turta için bu tarif tam size göre.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Anjelik eriklerinin çekirdeklerini çıkaralım. Dilimleyip küçük bir tencereye alalım. Üzerine şeker ekleyip pişmeye bırakalım. Erikler yumuşayıp suyunu salınca altını kısalım. Erik suyunu hafif çektirince limon suyunu ekleyip bir iki taşım daha kaynatalım ve ocağı kapatalım.
  2. Karıştırma kasesine tereyağ, yoğurt, yumurta, pudra şekeri ve sıvıyağı alalım. Hepsini yoğuralım. Kabartma tozu, vanilya ve unu karıştırıp azar azar ekleyelim. Hepsini güzelce yedirip hamuru toplayalım. 1/3 ‘ünü ayırıp streç filme saralım. Donması için buzluğa kaldıralım.
  3. Kalan hamuru tart kalıbına yayalım. Kenarlarından hafifçe yükseltelim. Çatalla her yerini delelim. 180 derece ısıtılmış fırında 5 dakika pişirip soğumaya bırakalım. Önceden hazırladığımız erik sosunu turta hamurunun üzerine eşit olarak yayalım.
  4. Buzluktaki hamuru turtanın üzerine eşit olarak rendeleyelim. 180 derece ısıtılmış fırında 15 dakika daha pişirelim. Fırından çıkan turtayı 5 dakika dinlendirip servis tabağına alalım. Anjelik turtası servise hazır.

Afiyet olsun.