Ankara tava, genelde düğün, ölüm ve bayramlarda ikram edilen geleneksel bir yemektir. İçindeki etin ve sebzelerin şehriye ile kavrulduktan sonra etin suyu ile pişirilmesi ile hazırlanan bir yemektir. Ankara yerel yemeklerinden olan Ankara tava orjinalinde kuzu kaburga ile yapılan unutulmaya yüz tutmuş bir lezzettir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Etleri uygun bir tencerede kızmış yağa koyalım. Suyunu salıp çekene kadar pişirelim. Suyunu salıp çekince doğranmış soğanı ve sarımsağı ekleyip kavuralım. Sonra biber ve küp küp doğradığımız domatesleri ekleyelim. Domatesin rengi dönünce salçasını ve tuzunu ekleyip kavuralım. 7 bardak suyu tencereye ekleyip kaynamaya alalım. Kaynamaya başlayınca 45 dakika kısıkta pişirelim.
  2. Pilav tenceresinde tereyağ ile şehriyeleri kavuralım. Şehriyeleri fırın kabına koyup yayalım. Üzerine pişen etleri döşeyelim. 6 su bardağı et suyunu üzerine dökelim. 170 dereceli fırında 40 dakika pişirelim. Suyunu salıp çekince 10 dakika dinlendirelim. Servis sırasınca şehriyelerin üzerine etleri dizerek servis edelim. Ankara tava servise hazır.

Afiyet olsun.