Çay saatlerinin vazgeçilmezi kurabiyeler … Çeşit çeşit ve renk renk kurabiyeler her evin mutfağında yer bulur. O enfes kokularıyla tüm evi saran kurabiyeleri beklemek için çocuklar mutfak fırının önünde nöbet tutarlar. Daha tam soğumadan tepsinin bir kısmını hemen mideye indirirler. Ben de bugün çocukluğumuza ait o nefis anne kurabiyesi tarifini paylaşacağım sizlere.  Tarifi basit, malzemeleri her evde bulunan ama tadı unutulmaz anne kurabiyesi sizi de çocukluğunuza götürecek…

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Oda ısısında yumuşamış margarini karıştırma kasesine alalım. Üzerine şeker, yoğurt, 1 tam yumurta ve 1 yumurta sarısı ekleyelim. Hepsini karıştıralım. Ardından 1 limonu rendeleyip sıvıyağı koyalım. Tekrar karıştıralım.
  2. Üzerine vanilya, kabartma tozu ve azar azar un ekleyerek ele çok hafif yapışan yumuşak bir hamur yapalım. Kuuru üzümü ekleyip iyice karıştıralım. Ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayalım.
  3. Küçük bir kaseye yumurta akı koyalım. Kurabiyeleri önce yumurta akına sonra susama batırıp fırın tepsisine aralıklı olarak dizelim.
  4. 175 dereceli fırında 20 dakika kızarana kadar pişirelim. Tel ızgara üzerinde soğutalım. Mis kokulu anne kurabiyesi servise hazır.

Afiyet olsun.