Antalya piyazı, yöreden ünlenen ve geliştirilen yerli ve yabancı turistlerin lezzetine bayıldığı özel bir tat. Tescilli bir tat lezzet olmasının yanında ayırt edici özelliği ana malzeme olan fasulyenin çeşididir. Yöreye özgü Çandır fasulyesi ile hazırlanan piyaz, özel sosu ile lezzetlendirilmektedir.

Her ne kadar diğer şehirlerde kendisine salata ve meze muamelesi yapılsa da yörede içindeki bol malzeme ve doyurucu özelliğinden dolayı ana yemek gözü ile bakılmaktadır. Hatta eskiden sadece piyaz satan piyazcı dükkanları varmış ve insanlar ekmek, soğan eşliğinde bu piyazla karınlarını doyururlarmış. Biz de bu lezzeti zaman zaman hatırlayıp yapıyoruz. Merak edenler için tarif ve püf noktaları geliyor.

Püf Noktası: Tarator sosunu bir gece önceden hazırlayıp dolapta bekletmek lezzetini arttıran yönüdür. Ayrıca bol sarımsak eklemek olmazsa olmazlardandır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Fasulyeyi geceden ılık suya koyup şişmesi için bekletelim. Ertesi gün suyunu dökelim. Üzerini geçene kadar tekrar su koyup ocağa alalım. Kaynamaya başlayınca kısığa alalım ve pişmeye bırakalım. İyice pişen fasulyeyi süzüp beklemeye alalım. Yumurtaları da suda haşlayıp soyalım.
  2. Derin bir karıştırma kasesine 3 yemek kaşığı haşlanmış kuru fasulye koyalım. Çatalla güzelce ezelim. Üzerine tahin ve limon suyu koyalım. Ayrı yerde 2-3 kaşık su ile çözdürdüğümüz kaya tuzu da limonlu tahinin üzerine ekleyelim. Karıştırarak tahinin kesilmesini sağlayalım. Sirkenin yarısını ve 3-4 kaşık suyu kesilen tahine ekleyip kıvamını açalım. Havanda sarımsakları az tuzla iyice dövelim. Dövülen sarımsakları tahin karışımına ekleyip karıştıralım. Üzerini streçleyip buzdolabında 1 gece bekletelim.
  3. Ertesi gün sosa 3 kaşık daha sirke ekleyip sosun kıvamını tekrar açalım. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım. Biberleri ince ince doğrayıp kenara alalım. Maydanozları da ince ince doğrayalım.
  4. Çukur bir servis tabağına önce kuru fasulyeleri koyalım. Üzerine küp küp doğradığımız domatesleri serpelim. Önceden haşladığımız yumurtaları 4 eşit parçaya bölelim. Servis tabağının kenarlarına yumurta dilimlerini yerleştirelim. Hazırladığımız tarator sosu fasulyelerin ve domateslerin üzerine eşit şekilde gezdirerek dökelim. Ardından zeytinyağını salatamızın üzerine gezdirelim. Kalan sirkeyi de üzerine dökelim. İnce ince doğranmış maydanozları domateslerin üzerine serpelim. Kuru soğanı yarım ay şeklinde ince ince doğrayalım. Arzuya göre piyazın üzerine serperek yada yanında servis edelim. Antalya piyazı servise hazır.

Afiyet olsun.