Arnavut böreği Makedonya göçmenlerinin sıklıkla yaptığı lezzetli bir börektir. Pırasa ve peynirle hazırlanan iç harç bu böreğin olmazsa olmazıdır. Göçmenlerden bizlere kadar ulaşan ve deneyen herkesin beğenisini kazanan Arnavut böreğini sizde deneyin ve çay sofralarınızı şenlendirin.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. İç malzemesi için yıkayıp süzülen pırasaları ince ince doğrayalım. Zeytinyağında kavuralım. Tuz ve karabiber ekleyip ocağı kapatalım. Soğuyunca peynir ekleyip karıştıralım. Hamurun aralarına sürmek için tereyağını zeytinyağı ile cezvede eritip soğutalım.
  2. Hamur için unu karıştırma kasesine alalım. Ortasını açıp su, sirke ve tuz ekleyip yavaş yavaş yoğuralım. 5 dakika yoğurup hamuru toparlayalım. Üzerini örtüp 20 dakika dinlendirelim.
  3. Dinlenen hamurumuzu 20 eşit bezeye bölelim. Hepsini yuvarlayıp kurumaması için örtelim. Her bezeyi pasta tabağı büyüklüğünde açalım.
  4. 10 bezeyi aralarına 1 yemek kaşığı kadar yağ sürerek üst üste dizelim. En üstteki bezeyi yağlamadan bırakalım. Dizilen 10 bezeyi merdane ile fırın tepsisi ebadında açalım. Yağlanmış fırın tepsisine alalım. Hazırlanan pırasalı iç harcı eşit olarak tepsiye yayalım.
  5. Kalan 10 bezeyi de yine aralarını yağlayarak açalım. En üsttekini yağlamadan merdane ile açalım ve tepsiye yayalım. Kenarlarını bastırarak birleştirip kapatalım. Bir fincanı tepsinin ortasına yerleştirelim. Böreği üçgen olacak şekilde dilimlere bölelim.
  6. Kalan tereyağına yoğurt ekleyip karıştıralım. Böreklerin üzerine fırça ile sürelim. 190 derece ısıtılmış fırında nar gibi kızarana kadar yaklaşık 50 dakika pişirelim. Arnavut böreği servise hazır.

Afiyet olsun.