Çok lezzetli ve prtaik bir et yemeği tarifim var. Yapımı çok kolay olan bu tarifime bayılacaksınız. Tarifte özellikle arpacık soğan kullanılması en önemli püf noktası. Arpacık soğanın kattığı aroma yemeğe apayrı bir lezzet katıyor. Arpacık soğanlı yahni yemeğini davet sofralarında da ikram edebilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Sıvıyağı tenceremize alalım. Etimizi de koyup kavurmaya başlayalım. Karıştırarak suyunu çekene kadar kavuralım. Suyunu çeken ete 1 su bardağı sıcak su ekleyelim. Kaynayınca kısığa yakın orta ateşte 30 dakika kadar pişmeye bırakalım. Bu sırada sarımsakları ince ince bir kaseye doğrayalım. Arpacık soğanların kabuklarını soyalım.
  2. Et suyunu çekince salçaları ekleyelim. Kavrulan salçalara ince ince kıydığımız sarımsakları ve arpacık soğanları ekleyelim. 5 dakika kadar kavuralım. Baharatlarını, defne yaprağını ve 3 su bardağı sıcak suyunu ekleyelim. Kaynayınca altını kısıp pişmeye bırakalım.
  3. Soğanlar yumuşayana kadar yaklaşık 25-30 dakika karıştırmadan pişirelim. Pişen yemeği soğutmadan servis edelim. Arpacık soğanlı yahni servise hazır.

Afiyet olsun.

Püf Noktası: Arpacık soğanların tepelerini aldıktan sonra yarım saat kadar suda bekletirseniz kabukları daha kolay soyulacaktır. Yemeğin suyunu verdikten sonra çok fazla karıştırılmamalıdır. Fazla karıştırmak arpacık soğanların dağılmasına sebep olacaktır.