Geleneksel tatlımız olan aşure tarifim gecikmeli olarak da olsa geldi. Tam gününde yapmış olsam da ancak yayınlama fırsatı buldum. herkesin aşure tarifi farklıdır. Kimisi süt ekleyerek kimisi eklemeden yapar. Ben çok azda olsa koyuyorum. Süt tadı hiç hissedilmiyor. Yıllardır yaptığım bu tarif ile rahat rahat 25 kase elde ediyorum. Konu komşuya bolca yetecek bu ölçü ile tüm mahalleye aşure dağıtabilirsiniz. Aşureniz bereketli olsun diyelim ve tarife geçelim.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Buğdayı geceden 10 dakika kaynatıp kara suyunu süzelim. Üzerini geçene kadar ılık su ekleyip sabah kadar bekletelim. Kuru fasulye ve nohudu da ayrı ayrı tencerelerde geceden ılık suya yatıralım.
  2. Ertesi gün nohut ve kuru fasulyenin sularını süzüp tekrar yeni su koyalım ve ayrı ayrı pişirelim. Pişen bakliyatları haşlayıp süzelim ve beklemeye alalım.
  3. Karanfili cezvede 1 çay bardağı su ile 10 dakika kaynatalım ve süzelim. Kuru meyveleri küçük küçük bir kaseye doğrayalım. Üzerlerine ılık su koyup 15 dakika bekletip kara suyunu süzelim. Kuş üzümlerini de ılık suda bekletelim.
  4. Geceden ılık suya koyduğumuz buğdayı süzüp aşure tenceresine alalım. Suyunu ekleyip kaynamaya bırakalım. Kaynadıktan 15 dakika sonra kuru fasulye ve nohudu ekleyelim. 15 dakika da bu şekilde kaynatıp pirinç, karanfil suyu, portakal rendesi, kuş üzümü ve süzdürdüğümüz meyve kurularını ekleyelim. 5 dakika sonra oda ısısındaki sütü ve şekeri ekleyelim.
  5. 20 dakika bu şekilde pişirip ocağı kapatalım. Aşuremizi 15 dakika dinlendirelim. Dinlenen aşureyi kaselere koyalım. Oda ısısına gelen aşureleri kuru meyve, fındık, kuş üzümü, tarçın ve nar taneleri ile süsleyelim. Aşure servise hazır.

Afiyet olsun.