Çine köftesi, Aydın ilinin en özel ve lezzetli yemeklerindendir. Her ilin kendine özgü köfte tarifleri vardır. Aydın’ın  Çine ilçesinde de çok lezzetli ve oldukça meşhur bir köfte yapılmaktadır. Yöre restoranlarında mangal yada ızgarada pişirilen bu lezzetli köfteyi sizde evinizde deneyebilirsiniz. İçerisinde tuz dışında hiçbir baharatın olmadığı etin kendi lezzeti ile pişen bu köfteleri deneyince vazgeçemeyeceksiniz.

Püf Noktası: Köftenin içerisine tuz dışında herhangi bir baharat kullanılmamaktadır. Bu yüzden servis ederken yanında köfte ile kimyon ve karabiber de konur.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kıymaya karbonat, tuz ve rendelenip suyu sıkılmış soğanı ekleyelim. Ekmek içlerini sudan geçirip sıkalım ve kaseye ekleyelim. Hepsini bu şekilde 15 dakika yoğuralım. Üzerini streçleyip 4 saat kadar buzdolabında dinlendirelim.
  2. Ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp köfteleri yuvarlayalım. Mangal yada döküm ızgara tavada orta ateşte pişirelim. Servis tabağına Çine köftelerini koyalım. Yanına kimyon ve karabiber ile servis edelim. Aydın Çine köftesi servise hazır.

Not: Bu ölçülerle yaklaşık olarak 22 adet köfte çıkmaktadır.

Afiyet olsun.