Bugün sofraların yıldızı, mezelerin sultanı Babagannuş tarifi ile geldim. Patlıcana doyacağınız bu muhteşem lezzeti denemeyenler sofralarında bu lezzete yer açmalı. Ana yemek ile yada öncesinde ikram edeceğiniz bu yöresel lezzet Güneydoğu Anadolu’nun Hatay iline özgü bir meze çeşidi. Çeşitli yörelerde abagannuc, babakanuc, mutabal olarak da bilinmektedir. İçine yoğurt ve tahin atılarak yapılan şekli de vardır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patlıcan, domates ve biberi yıkayalım bıçakla birkaç yerinden delelim. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizelim. 200 dereceli fırında 25 dakika közleyelim. Bir kez fırından çıkarıp sebzeleri ters çevirelim ve tekrar fırına sürelim.
  2. Fırından çıkarıp soğuttuğumuz sebzelerin kabuklarını güzelce soyalım. Minik minik doğrayalım. Sarımsakları soyup havana alalım. Üzerlerine tuzu serpelim ve sarımsaklar ezilene kadar havanda dövelim.
  3. Sebzeleri karıştırma kasesine alalım. Üzerine ezdiğimiz sarımsakları ekleyelim. Nar ekşisi ve zeytinyağını koyalım. İnce ince kıydığımız maydanozu da ekleyip hepsini karıştıralım. Salatamızı servis kasesine alalım. Babagannuş servise hazır.

Afiyet olsun.