Merhabalar. Kış aylarında sık sık tükettiğimiz çok sağlıklı bir yiyecek olan balkabağı ile lezzetli bir turta yaptım bugün bizim hane halkına. Görüntüsü ile iştah açan bu turtayı mutlaka denemelisiniz. Çoğu evde balkabağı’nın genellikle şerbetli tatlısı pişirilmektedir. Ancak balkabaklı turta en az onun kadar sevilecek bir tarif olmaya aday. Dilim olarak kesip fotoğraflamaya fırsat bulamadan bizim evde tükendi. Siz de balkabaklı turta tarifini deneyip sevdiklerinizle paylaşmanız dileğiyle.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Hamur için soğuk tereyağ ve yumurta mutfak robotuna alınır. Birkaç tur döndürülüp üzerine un, vanilya ve şeker eklenir. Kum gibi olana kadar tekrar çalıştırılır ve karıştırma kasesine aktarılır. Elimizle fazla yoğurmadan hamur toplanır ve yağlı kağıt serili kelepçeli kalıba (22 cm.) hamur yayılır. Kenarlarından birer parmak yükseltilip çatalla delikler yapılır. 175 dereceli fırında 15 dakika pişirilip soğumaya bırakılır.
  2. Püre için kabaklar iri iri doğranır ve tencereye alınır. Üzerini geçene kadar su eklenip yumuşayana kadar 15 dakika pişirilir. Pişen kabaklar süzülüp mutfak robotuna alınır. Üzerine şeker, galeta unu, krema, yumurta sarısı, tarçın ve zencefil eklenip püre yapılır.
  3. Kabak püresi soğuyan hamurun üzerine dökülüp düzlenir. 175 dereceli fırında 25 dakika daha pişirilir. Pişen turta fırından çıkarılıp soğumaya bırakılır.
  4. Soğuyan turta kalıptan servis tabağına alınır ve 1 gece buzdolabında dinlendirilir. Ertesi gün balkabaklı turta servise hazır.

Afiyet olsun.