Bat, Tokat ve Yozgat mutfaklarında sıklıkla yapılan ve soğuk yenen bir çorba çeşididir. Asma yaprağı eşliğinde sunulan çorbanın olmazsa olmazı reyhandır. İçine konan bol yeşilliklerden dolayı oldukça faydalı bir çorbadır. Yeşil mercimeğin tok tutucu özelliğinden dolayı da doyurucu bir özelliktedir. Kalorisi az olduğu için diyet yapanlar da tercih eder.

Her yörede farklı şekilde hazırlanan bat, Tokatta asma yaprağı ile bulgursuz olarak servis edilirken Yozgat mutfağından da sulu olarak sunulmaktadır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Mercimeği 2 saat öncesinden ılık suda bekletelim. Şişen mercimeğin suyunu süzüp 4 su bardağı su ile kaynamaya bırakalım. Kaynayınca altını kısıp 15 dakika kadar haşlayalım.
  2. Haşlanan mercimeğe bulguru ekleyip karıştıralım. Kapağını kapatıp 2 dakika suyunu çekmesi için bekletelim. Ocağı kapatıp demlenmeye bırakalım.
  3. Biberlerin tohumlarını temizleyip ince ince doğrayalım. Dereotu, maydanoz, taze soğan, kuru soğan ve reyhanı da ince ince doğrayalım. Domatesleri de küp küp doğrayıp ekleyelim. Tüm sebzeleri soğuyan yemeğe ekleyip karıştıralım.
  4. Baharatlarını da koyup güzelce harmanlayalım. Bat yemeğini servis tabağına alalım. Asma yaprakları ile servis edelim. Bat servise hazır.

Afiyet olsun.