Mükemmel kıvamda pürüzsüz bir beşamel sos hazırlamak için doğru tarif burada. Birçoğumuz beşamel sos hazırlarken az da olsa topaklanma sorunu yaşıyoruz. Bu sorunu ortadan kaldıracak bir tarif vereceğim. Püf noktalarına uyarsanız yumuşacık ve pürüzsüz bir sos elde edeceksiniz.

Öncelikle koyu kıvamlı bir sos elde etmek istiyorsanız bu ölçü ideal bir ölçü. Biraz daha akışkan bir sos istiyorsanız sütü yarım bardak daha arttırabilirsiniz. Ayrıca sosu kullanımdan hemen önce hazırlamalısınız. Çünkü beşamel sos bekledikçe kıvam alıp yoğunlaşan bir sostur. Beklemek durumunda kalırsanız ve sosunuz yoğunlaşırsa bu haldeyken de içerisine birkaç kaşık süt ilavesi yapabilirsiniz. Karıştırdığınızda aynı kıvama gelecektir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle tereyağımızı sos tenceremize alalım. Tamamen erimesini sağlayalım. Üzerine unu ekleyip sürekli karıştırarak orta ateşte kavuralım. Yaklaşık 5 dakika köpürene kadar kavuralım. Yakmamaya özen gösterelim. Unun kokusu iyice açığa çıkınca ocağı kapatalım.
  2. 5 dakika bekletip soğuttuğumuz una sütümüzün yarısını ekleyelim. Çırparak una sütü iyice yedirelim. Kalan sütü ve baharatları da ekleyip karıştıralım.
  3. Tenceremizi tekrar ocağa alalım. Kaynayana kadar orta ateşte sürekli karıştırarak pişirelim. Kaynayınca ocağı kapatalım. Sosumuz bekledikçe kabuk bağlayacaktır. Fazla bekletmeden kullanılmalıdır. Kullanmadan önce karıştırıp kullanılmalıdır. Beşamel sos servise hazır.

Afiyet olsun.