Beşamelli kıymalı fırın patates, çok pratik ve lezzetli bir ana yemek isteyenler için en doğru tercihlerden. Patates severler için tarifi geliyor.

Not: Bu tarif için 39 x 26 cm.’ lik dikdörtgen borcam kullanılmıştır.  

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kuru soğanı yemeklik doğrayalım. Tuzun yarısını ekleyelim. Soğanlar ezilince havuç ve sarımsağı rendeleyip soğanlara ekleyelim. Altını kısıp kapağını kapatalım. Ara ara karıştırarak 15 dakika pişirelim. Kapağını açıp suyunu çektirip ocağı kapatalım. Beşamel sos için tereyağını küçük bir tencerede eritelim. Unu ekleyip karıştırarak kavuralım. Unun kokusu çıkıp kavrulunca ocağı kapatalım. Hızlı hızlı karıştırarak sütü ekleyelim. Sütün tamamını boşaltınca tencereyi ocağa alalım ve karıştırarak pişirelim. Kaynayıp koyulaşınca 1 çay kaşığı tuz ve karabiber ekleyip ocağı kapatalım.
  2.  Patatesleri aynı kalınlıkta olmak şartı ile ince ince halka şeklinde doğrayalım. Borcamı yağlayalım. Patateslerin yarısını hafifçe üst üste bindirerek bir sıra dizelim. Üzerine beşamelin yarısını döküp kaşar rendesinin yarısını yayalım. Beşamelin üzerine kavurduğumuz kıymaları koyup yayalım.
  3. Kalan patatesleri yine üst üste bindirerek beşamelin üzerine dizelim. Kalan beşameli koyup eşit şekilde yayalım. 180 derece ısıtılmış fırında 30 dakika pişirelim. Süre sonunda fırından çıkarıp kalan kaşar rendesini serpelim ve tekrar fırına verelim. 10 dakika daha fırında tutalım. Kaşarlar eriyip nar gibi kızarınca fırından alalım. 5 dakika dinlendirip servis edelim. Beşamelli kıymalı fırın patates servise hazır.

Afiyet olsun.