Sütlü tatlılar hepimizin en sevdiği hafif tatlılardandır. Ağır yemeklerin ardından yenecek en ideal tatlı sütlü tatlılardır. Tiramisu da bunlardan biridir. Genel olarak büyük bir servis kasesinde hazırlanan tatlıyı ben porsiyonluk olarak hazırladım. Beyaz çikolata da buna eşlik edince çok daha lezzetli ve yumuşak bir tadı oldu. Denemenizi öneririm.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle küçük bir kaseye kahve, sıcak su ve şekeri alalım. Hepsi tamamen eriyene kadar karıştıralım ve beklemeye alalım. Tenceremize sütü alalım. Üzerine yumurta sarısı, un ve şekeri alalım. Karıştırarak iyice özleşmesini sağlayalım. Daha sonra ocağa alalım ve karıştırarak pişirmeye başlayalım.
  2. Koyulaşıp kaynamaya başlayınca beyaz çikolata ve vanilyayı ekleyip ocağı kapatalım. İyice karıştırarak çikolatanın erimesini sağlayalım. Sonra labneyi ekleyelim. Mikserle 3 dakika karıştırarak hepsini birbirine yedirelim.
  3. Bisküvileri ortadan ikiye bölelim. Kahveli karışıma batırıp çıkaralım. Bir adet kedidili bisküviyi kuplara koyalım. Üzerine muhallebimizden bir miktar koyalım. Üzerlerine yine birer adet ıslatılmış bisküvi koyalım. Kalan muhallebimizi kuplara paylaştıralım. Üzerlerini düzleyip oda ısısına gelmesini bekleyelim. Oda ısısına gelen tatlıları 2-3 saat dolapta dinlendirelim. Dinlenen tatlılarımıza kakao serpelim. Beyaz çikolatalı tiramisu servise hazır.

Afiyet olsun.