Püf Noktası: Közlediğiniz biberlerin rahat soyulması için közledikten sonra üzerlerini örtün yada kapaklı bir kaba alın. Kendi buharı ile soğumaya bırakın. Kapalı şekilde soğuyan biberler daha rahat soğuyacaktır. 

Biber parpullaması, közlenmiş kırmızı biber ile yapılan bir meze çeşididir. Çanakkale’deki adı biber parpullamasıdır. Kırmızı köz biber, limon ve sarımsak ile lezzetlenen meze deneyen herkesin vazgeçemediği tatlar arasındadır. Henüz bu lezzeti denemeyenlere mutlaka tavsiye ediyorum.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Biberleri birkaç yerinden delelim ve közleyelim. Kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkaralım. Çok ezmeyecek şekilde küçük küçük doğrayalım.
  2. Maydanozları ince ince doğrayalım. Sarımsakları doğradığımız biberlerin üzerine rendeleyelim. Zeytinyağı ve tuzu ekleyelim.
  3. Doğradığımız maydanozları da ekleyip hepsini yavaşça karıştıralım. Üzerini streçleyip lezzetlerin birbirine geçmesi için 2 saat kadar dolapta dinlendirelim. Biber parpullaması servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Kırmızı biberleri önceden közleyip buzdolabı poşetlerine koyarak dondurucuda saklayabilirsiniz. Çözdürdükten sonra soslayıp hazırlayabilirsiniz.