Bici aşı, Ankara’nın geleneksel lezzetlerinden biridir. Yapımı son derece kolay olan bici aşı, buldur ve asma yapraklarının bir araya geldiği mayhoş bir yemektir. Taze asma yaprakları ile yapıldığı gibi salamura asma yaprağı ile de yapılmaktadır. Ankara yöresinden farklı olarak kıymalı olarak pişirilen yemeğine Niğde yöresinde yaprak ditmesi adı verilmektedir. Başta Ankara olmak üzere tüm İç Anadolu’da ana yemek olarak yapılan Bici aşı tarifi geliyor.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Asmaları ince ince doğrayıp kenara alalım. Soğanı yemeklik doğrayıp tencereye alalım. Zeytinyağını da ekleyip soğanları kavuralım. Soğanlar eriyince salçayı ekleyelim. Eriyene kadar kısıkta karıştırarak kavuralım.
  2. Kavurduğumuz salçaya ince ince doğradığımız asma yapraklarını ekleyelim ve kısıkta karıştırarak kavurmaya devam edelim. Üzerine yıkayıp süzdürdüğümüz bulgurları ve sıcak suyu ekleyelim. Tuzunu da ekleyip karıştıralım. Kaynayınca altını kısıp yaklaşık 15- 20 dakika pişmeye bırakalım. Bulgurla şişip piştikten sonra ocağı kapatalım.
  3. Ayrı yerde yoğurdu bir kaseye alalım. Üzerine sarımsakları rendeleyip karıştıralım. Yemeği servis tabağına alalım. Üzerine sarımsaklı yoğurt gezdirelim ve sıcak sıcak servis edelim. Bici aşı servise hazır.

Afiyet olsun.