Kış sebzeleri arasında en çok tüketilen sebzelerden olan brokoli ile lezzetli ve pratik bir graten hazırladım. Bu şekilde sadece brokoli ve kırmızı biberle hazırlayabileceğiniz gibi içerisine patates, havuç gibi farklı sebzelerde ekleyebilirsiniz. Ancak bunun için hepsini önceden haşlamanız gerekmektedir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Brokolileri çiçeklerinden ayıralım. Güzelce yıkayalım ve süzülmeye bırakalım. Tencereye su koyalım ve kaynamaya bırakalım. Kaynayan suya brokolileri koyalım ve 10 dakika pişirelim. Sonrasında hemen sıcak  sudan çıkarıp soğuk suda bekletelim. Yağlanmış fırın kabına brokolileri yerleştirelim. Çekirdeklerini çıkarıp doğradığımız kırmızı biberleri de aralarına yerleştirelim.
  2. Beşamel sos için küçük bir sos tenceresinde tereyağını eritelim. Unu koyup kokusu çıkana kadar hafif kavuralım. Ocağı kapatıp azar azar sütü ekleyerek bir yandan da karıştıralım. Tüm sütü ekledikten sonra pişirmek için tekrar ocağa alalım. Sürekli karıştırarak koyulaşana kadar pişirelim. Koyulaşıp kaynayan beşamel sosu brokolilerin üzerine eşit olarak dökelim.
  3. En üstüne de rendelediğimiz kaşar peynirini serpelim. Önceden ısıtılmış 180 dereceli fırında yaklaşık 20 dakika üzerleri nar gibi kızarana kadar pişirelim. Fırından çıkarıp ılınmasını bekleyelim. Brokoli graten servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Brokoli graten için 35 x 24 cm.’ lik dikdörtgen bir borcam kullanılmıştır.