Baklavayı sevmeyen yoktur.  Evde yapılan çıtır çıtır bir baklava gibisi de yoktur. Klasik baklavaya alternatif olan burma baklava birçok tatlı severin ilk tercihleri arasında. Çıtır çıtır lezzeti ve bol iç harcı ile bugün burma baklava günü.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle şerbeti için tencereye şeker ve suyu alalım. Kaynamaya başlayınca orta ateşe alıp 15 dakika kaynatalım. Limon suyunu ekleyip 5 dakika daha kaynatıp ocağı kapatalım ve soğumaya bırakalım.
  2. Tereyağını eritelim. Üzerine sıvıyağı da ekleyip karıştıralım. Ceviz yada fındıkları hafif iri olacak şekilde kıyalım. Yufkalardan birini tezgaha alalım. Fırça ile her yerini yağlayalım. İkinci yufkayı da üzerine koyalım. Üzerine fındık serpelim.
  3. İnce bir oklavayla yufkayı bir kenarından saralım. Sarma işlemi bitince iki yanından yufkaları iterek büzelim. Oklavayı içinden dikkatlice çekerek çıkaralım. Yuvarlak fırın tepsisini yağlayalım. Tepsinin tam ortasından başlayarak yufkamızı kendi etrafında saralım.
  4. Her seferinde iki yufkayı hazırlayıp büzelim ve tepsiye dizelim. Tepsideki yufkanın biten ucundan başlayarak dolamaya devam edelim. Tüm yufkalar bitince kalan tereyağını da yufkaların üzerine sürelim.
  5. 190 derece ısıtılmış fırında 35- 40 dakika nar gibi kızarana kadar pişirelim. Pişen burma baklavayı fırından çıkarıp ilk sıcağının çıkması için 5 dakika bekletelim. Soğuyan şerbeti yavaş yavaş eşit şekilde dökelim. 3 saat kadar üzeri açık şekilde tatlımızı dinlendirelim. Burma baklava servise hazır.

Afiyet olsun.

Püf Noktası: Tatlınızın çıtır çıtır olmasını istiyorsanız çok çok iyi kızarana kadar pişirmelisiniz. Fırından çıkınca da 5 dakika mutlaka bekletmeli sonrasında da tamamen soğumuş bir şerbet dökmelisiniz. Üzerini örtmeden dinlendirmelisiniz. Yumuşak kıvamlı bir tatlı istiyorsanız 35 dakika pişirmek yeterli olacaktır. Şerbeti ekledikten sonra üzerini kapatırsanız yumuşak bir tatlı elde edebilirsiniz. 

Püf Noktası: Tereyağını erittikten sonra üzerinde biriken köpüğünü almalısınız. Bu köpükler pişen tatlının üzerinde siyah nokta şeklinde yanıklar oluşmasına neden olacak ve hoş bir görüntü olmayacaktır.