Muhammara (Çemen), Türkiye, Filistin ve Lübnan mutfağında yer alan bir meze çeşididir. Kahvaltıda ekmek üzerinde yada et yemeklerinin yanında servis edilebileceği gibi çay sofralarında da sunulabilmektedir. Türkiye’de daha çok Güneydoğu Anadolu’da yaygın olarak tüketilmektedir. Özellikle Antakya, Adana, Antep ve Kilis illerinde çok meşhurdur.

Her yörede farklı malzemeler eklenerek hazırlanabilen bu lezzetli mezenin ana malzemesi temel olarak kırmızı biber salçası, sarımsak ve çeşitli baharatlardan oluşur ve Antakya sofralarının vazgeçilmezidir. Çok pratik olması ve her evde bulanabilecek malzemelerle 5 dakikada hazırlanabilecek bir meze olması nedeni ile çoğu zaman bir kurtarıcı görevi de görmektedir.

Püf Noktası: Daha lezzetli bir Çemen için hafif iri taneli ceviz ekleyebilirsiniz. Bir gün önceden hazırlayıp buzdolabında bekletirseniz tatları birbirine işleyecek ve daha lezzetli bir çemen elde etmiş olacaksınız.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Salçaları karıştırma kasesine alalım. Üzerine sarımsakları rendenin en ince tarafıyla rendeleyelim. İri kırılmış cevizleri ve tüm baharatları ekleyelim.
  2. Zeytinyağını ekleyelim. Hepsini güzelce karıştıralım. En son arzuya göre varsa tulum peynir rendeleyelim. Tekrar karıştırıp üzerini streçle örtelim. Bir gece buzdolabında tatlarının birbirine geçmesi için bekletelim.
  3. Ertesi gün tekrar karıştırıp servis kasesine alalım. Üzerine 1 kaşık zeytinyağı gezdirip maydanozla süsleyelim. Çemen (Muhammara) servise hazır.

Afiyet olsun.