Çorbasız bir sofra düşünülemez. Her öğün yenilebilen besinlerin başında çorba gelir. Yaz yada kış aralıksız tüketiriz. Çok sık olarak yapılan bir yemek için de zaman zaman farklı tarifler arayışına giriyoruz. Çeşm-i nigar da denemek isteyenler için farklı bir alternatif olacaktır. Kırmızı mercimek ile yapılan süt ile terbiye edilen bu leziz çorbaya bayılacaksınız. Yumuşacık kıvamı ile mideniz bayram ederken sevdiklerinizden de tam not alacaksınız.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kuru soğanı doğrayıp tencereye alalım. Sıvıyağda kavuralım. Unu ekleyip kokusu çıkana kadar kavuralım. Ardından karıştırarak sıcak suyu ve yıkayıp süzdüğümüz kırmızı mercimeği ekleyelim. Kaynamaya başlayınca kısığa alalım ve pişmeye bırakalım. Pişen mercimeğin altını kapatalım ve blendırla püre yapalım.
  2. Ayrı bir kasede limon suyu ve yumurta sarısını çırpalım. Üzerine süt ekleyip karıştıralım. Karıştırarak çorbaya ince bir şekilde ekleyelim. Tencereyi tekrar ocağa alalım. Tuzunu ekleyip 1-2 dakika kaynatalım.
  3. Küçük bir tavada yağları ısıtalım. Üzerine salça, nane ve pulbiberi ekleyelim. Yağları yakmadan çorbaya ekleyelim. Enfes Çeşm-i nigar çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.