Virüsün kol gezdiği 1 yılı aşkın süredir sanırım evde ekmek yapmayan kalmamıştır. Hatta benim gibi bir kısmımız ekmek yapmayı öğrenip bir de çeşitlendirmeye bile geçtik. İşte bu da o ekmeklerden biri. Ama bu ekmek oğlumun minik elleri tarafından imal edilmiştir.O yüzden ekstra lezzetli oldu. Yumuşacık ve lezzetli çiçek ekmek tarifimi sizde çocuklarınızla deneyip onlarla keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Not: Çok fazla tuz tüketemeyenler tuz miktarını azaltabilirler.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Karıştırma kasesine unumuzu alalım. Tuz ve şekeri koyup karıştıralım. Ortasını havuz gibi açalım. Çukura önce mayayı koyalım. Daha sonra ılık suyumuzu ekleyelim. Parmaklarımızla yavaş yavaş yanlardan alarak yoğurmaya başlayalım. Hamurumuz hafif ele yapışan bir hamur olacak. Bu yüzden un ilavesi yapmayalım.
  2. 10 dakikalık yoğurma işleminden sonra üzerine 1 kaşık sıvıyağ ekleyelim. Bu şekilde hamuru kaseden ayırıp toparlayalım. Toparlanan hamurun üzerini örtelim. 1 saat ılık bir yerde mayalanmaya bırakalım.
  3. Mayalanan hamuru 8 eşit bezeye bölelim. 28 cm.’lik yuvarlak kalıbımıza yağlı kağıt serelim. Bezelerden birini alalım. Alttan üste doğru katlayarak hamuru biraz yoğuralım. Sonra kat yeri alta gelecek şekilde çevirip yuvarlayalım. Yuvarladığımız hamuru kalıbın ortasına koyalım.
  4. Diğer bezelere de aynı işlemi yapıp kalıptaki hamurun etrafına dizelim. 30 dakika tepsi mayası için bekletelim. Süre sonunda üzerlerine yumurta sarısı sürelim. Arzuya göre susam, çörekotu serpelim. 200 derece ısıtılmış fırında 20-25 dakika pişirelim. Fırından çıkan ekmeğimizi 5 dakika sonra kalıbından çıkarıp tel ızgara üzerinde soğutalım. Çiçek ekmek servise hazır.

Afiyet olsun.