Çikolata severler için çok lezzetli bir ekmek tarifim var. İçi dışı çikolata kokan mis gibi bir ekmek tarifi. Not almayı ve denemeyi unutmayın. Bu tarif vazgeçilmeziniz olacak.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Derin bir karıştırma kasesine unu alalım. Üzerine kakao, şeker ve vanilyayı ekleyip karıştıralım. Ortasını açalım. Mayayı ve ılık sütü ekleyelim. Oda ısısındaki yumurtayı da ekleyip yavaş yavaş karıştırmaya başlayalım.
  2. Oda ısısında yumuşamış tereyağını da ekleyip yoğuralım. Kıvama gelen hamuru toparlayalım ve üzerini örtüp 1 buçuk saat mayalanmaya bırakalım. Süre sonunda hamuru yoğurup havasını alalım. 16 eşit bezeye bölelim. Her bir bezeyi çay tabağı büyüklüğünde açalım. Ortalarına 2 parça beyaz çikolata koyalım. Kapatıp top şeklinde yuvarlayalım.
  3. Yağlı kağıt serilmiş yuvarlak kelepçeli kalıba bezelerimizi sırayla dizelim. Tüm bezeler bitince üzerlerini örtüp 30 dakika daha mayalandıralım. Bezelerin üzerine fırçayla süt sürelim. Arzuya göre şekerleme serpelim. 180 derece ısıtılmış fırında 25-30 dakika pişirelim. Pişen ekmeği fırından alalım. Ilınınca kalıptan çıkarıp servis tabağına alalım. Çikolatalı ekmek servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Bu tarif için 26 cm. ‘lik kelepçeli kalıp kullanılmıştır.