Püf Noktası: Borcam diğer kalıplara göre ısıyı geçirmekte yavaş olduğu için daha zor pişiyor. Üstü kabarıp pişmeye başlayan kekinizin altı daha ısınmaya bile geçemez. Bu durumda üstü yanan ve altı çiğ kalan bir kekiniz olur. Bu yüzden borcamda kek pişirmek istediğinizde borcamı mutlaka alttan ikinci gözde (ortanın bir alt rafı) yerleştirmelisiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kasede un, nişasta, vanilya, kabartma tozunu bir kaba eleyelim ve karıştıralım. Çikolatayı da benmari usulü eritip soğumaya bırakalım. Karıştırma kasesine oda ısısında yumuşamış tereyağını koyalım. Şeker ekleyip çırpalım. Yumurtaları tek tek ekleyerek her seferinde 10 saniye kadar çırpalım. Erimiş çikolatayı ekleyip tekrar çırpalım.
  2. Unlu karışımı azar azar ekleyerek yumurtalı harca yedirelim. Önceden tereyağı ile güzelce yağlanmış ve unlanmış yuvarlak borcama harcımızı dökelim. 175 derece ısıtılmış fırında alttan ikinci gözde 40-45 dakika kadar kontrollü olarak pişirelim.
  3. Pişen keki tel ızgara üzerinde soğutalım. O sırada küçük bir cezvede sütü ısıtalım. Çikolataları kırarak süte ekleyelim. Ocağı kapatıp eritelim. Soğuyan keke soğumuş çikolata sosunu yavaşça dökelim. Çikolata soğuyunca üzerini nar taneleri ile süsleyelim. Çikolatalı ganajlı kek servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Tarifte 24 cm.’lik yuvarlak borcam kullanılmıştır.