Ramazan denilince akla ilk gelen tatlının adı güllaçtır. Bol sütlü ve yumuşacık kıvamı ile sofralarımızın baş tacıdır. Sütlü olmasından dolayı güllaç, çocukların da en sevdiği tatlılardandır. Ben bugün klasik güllaç tariflerinden biraz farklı olarak çilek soslu bir güllaç hazırladım. Çok hafif ve oldukça lezzetli olan çilekli güllaç evde kapış kapış gitti. Hem farklı hem de lezzetli bir güllaç tarifi arıyorsanız tarifi not almayı sakın unutmayın. Deneyimlerinizi de benimle paylaşırsanız çok memnun olurum. Sevgiler.

Not: Güllaçları ıslatacağımız süt şerbeti çok sıcak olmamalıdır. Aksi takdirde güllaç yufkaları hamurlaşacaktır. Soğuya yakın da olmamalıdır. Bu durumda da şerbetini çekmeyip kuru olacaktır. 

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Çilek sosu için çilekleri yıkayıp süzdükten sonra rondo ile püre haline getirelim. Tencereye püreyi alalım. Üzerine 1 su bardağı su, un, nişasta ve 1 çay bardağı şekeri koyalım. Karıştırarak pişirelim. Ara ara karıştırarak soğumaya bırakalım.
  2. Diğer yanda sütü tenceremize alalım (3 litre). 4 su bardağı şekeri de ekleyip hafif ısıtalım. Şeker eriyince kaynamadan hemen kapatalım. Dikdörtgen fırın tepsimize 1 adet güllaç yufkasını kırarak serelim. Üzerine 2 yada 3 kepçe kadar şerbet gezdirelim. Kepçenin tersi ile üzerlerine bastırarak sütü çekmesini sağlayalım.
  3. Tüm yufkaların yarısı bitene kadar (200 gr.) bu işlemi tekrarlayalım.  Yufkaların yarısını döşeyip şerbetledikten sonra soğuyan çilek sosunu güllaç yufkalarının üzerine koyup yavaşça yayalım. Üzerine de fındık kırıklarını serpelim. Geri kalan güllaç yufkalarını da aynı şekilde tepsiye dizip şerbetleyelim
  4. Tüm güllaç yufkaları bitince kalan süt şerbetini de üzerine dökelim. İstenilen şekilde dilimleyelim ve 4 saat kadar dinlendirelim. Nar taneleri yada çilek ile süsleyip servis edelim. Çilekli güllaç servise hazır.

Afiyet olsun.