Bu bayram tatlılar benden. Bugün ev yapımı çıtır çıtır baklava tarifi vereceğim. Baklava yufkası ile çok pratik şekilde hazırlanabilecek çıtır baklava tarifi ile bayram sofralarınız şenlenecek. Bayramlık çıtır baklava ile hazır baklava almaya son vereceksiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle şerbeti hazırlayalım. Bunun için şeker ve suyu tencereye alıp kaynatalım. 10 dakika kaynayınca limon suyu damlatalım. 5 dakika daha kaynatıp ocağı kapatalım ve soğumaya bırakalım.
  2. Tereyağını eritelim. Üzerinde yanık görüntüsü olmaması için tereyağının üzerinde biriken köpükleri alalım. Terayağına sıvıyağ ekleyip karıştıralım. Baklava tepsisinin dibini yağlayalım. İki kat yufkayı tepsiye serelim. Üzerine fırçayla yağ sürelim. Tekrar iki kat yufka serelim ve fırçayla yağlayalım. Bu şekilde 14 yufkayı ikişerli serip yağlayalım.
  3. Yufkaların üzerine bir kase kırılmış fındık serpelim. İki kat yufka serip fırçayla yağlayalım. Bu sefer de 16 kat yufkayı ikişerli serip yağlayalım. Kalan bir kase kırılmış fındığı serpelim. Son kalan 10 adet yufkayı ikişerli olarak serip fırçayla yağlayalım. Kalan yağı da yufkaların üzerine eşit olarak yayalım.
  4. Keskin bir bıçakla tatlıyı dilimleyelim. 180 derece ısıtılmış fırında tatlıyı 25-30 dakika kızarana kadar pişirelim. Pişen tatlıyı fırından alıp 5 dakika ilk sıcağının çıkmasını bekleyelim. Ilınan tatlıya soğuk şerbeti eşit olarak dökelim. Tatlının yumuşamaması için tatlının üzerini kapatmadan beklemeye alalım. 4-5 saat tatlıyı dinlendirelim. Çıtır baklava servise hazır.

Afiyet olsun.