Tam bir İrlanda yemeği olan Çoban turtasının tarihi 1700’lere dayanır. Buralarda yemek israf etmemeye son derece dikkat ediliyordu. Her türlü malzeme kullanılıyordu. Buralarda yaşanan ve çiftçilikle uğraşan halk koyun besliyordu. Koyun eti ile hazırlanan geleneksel pazar yemeklerinden kalan harcı değerlendiriyorlardı. Bunun için üzerine kalın patates püreli bir katman yaparak evdeki malzemelerle bu yemeği hazırlıyorlardı. 1800’lere gelindiğinde İngilizler tarafından benimsenmeye başlandı. İngilizler sığır eti ile yapmış oldukları bu yemeğe Shepherd’s pie adını verdiler. Oldukça lezzetli ve pratik olan bu yemeği siz de deneyip listenize eklemelisiniz. Evinizde olan malzemelerle sizde kendi çoban turtanızı hazırlayabilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patatesleri güzelce yıkayıp uygun bir tencereye alalım. Üzerini geçene kadar su koyup haşlayalım. Bu sırada ayrı bir kaba havuç rendeleyelim. Kereviz sapını ve sarımsağı ince ince doğrayıp havuç rendesine ekleyelim.
  2. Haşlanan patatesleri süzüp kabuklarını soyalım. Süt, tereyağı ve tuz ekleyip ezelim ve üzerini örterek beklemeye alalım.
  3. Tavada zeytinyağını kızdıralım. Kıymamızı ekleyip suyunu çekene kadar kavuralım. Kavrulan kıymaya yemeklik doğradığımız kuru soğanı ekleyip kavurmaya devam edelim.
  4. Önceden sarımsak, kereviz sapı ile hazırlanan havuç rendesini kıyma harcına ekleyelim. Tuz, karabiber ve fesleğen ekleyelim. Domateslerin kabuğunu soyup küp küp doğrayalım. Karışıma ekleyip hepsini harmanlayalım. Domatesler suyunu çekince salçayı ekleyelim. 2 dakika bu şekilde kavurup ocağı kapatalım.
  5. Uygun bir fırın kabını yağlayıp kıymalı harcı kaba yayalım. Önceden hazırlanan patates püresini kıymalı harcın üzerine kaşıkla paylaştırıp tamamen örtelim. En üste de kaşar rendesi serpelim. Önceden ısıtılmış 170 dereceli fırında üzeri kızarana kadar yaklaşık 20 dakika pişirelim. Fırından çıkarıp 5 dakika dinlendirelim. Çoban turtası servise hazır.

Afiyet olsun.