Deniz börülcesi, denizin gel-git yaptığı kıyılarda yetişen ve denizdeki mineralleri de içinde bulunduran bir bitkidir. Sodyum, potasyum, magnezyum, iyot, kalsiyum, fosfor, demir, çinko bu minerallerden bazılarıdır. Besin değeri oldukça yüksek olan bu bitki Ege bölgesinde sıklıkla yapılmaktadır. Kendinden tuzlu ve hafif ekşimsi bir yapısı vardır. Daha çok ilkbaharda tüketilmektedir.

İçeriğindeki yüksek iyot nedeni ile iyot eksikliği olan guatr hastalarına da tavsiye edilmektedir.

Püf Noktası: Deniz börülcesi kendinden tuzlu olduğu için ayrıca tuz eklemeye gerek yoktur.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Tenceremize suyu alalım. Sarımsakları soyup bütün olarak tencereye koyalım ve kaynamaya bırakalım. Kök kısımları temizlenip yıkadığımız börülceleri süzülünce tencereye alalım. 7-8 dakika börülceleri haşlayalım.
  2. Büyük bir kase yada tencereye soğuk su koyalım. Haşlanan börülceleri süzdürüp soğuk suya koyalım. Tamamen soğuyan deniz börülcelerini süzgece alalım.
  3. Süzülen börülcelerin uç kısımlarından tutup sıyırarak odunsu kısımlarını çıkaralım. Tüm börülceleri bu şekilde ayıklayalım ve geniş bir kaseye alalım. Ayrı yerde salata sosu için üzüm sirkesi, nar ekşisi ve zeytinyağını karıştıralım. Börülcelerin üzerine hazırladığımız salata sosunu döküp güzelce karıştıralım. Servis kasesine alalım. Deniz börülcesi salatası servise hazır.

Afiyet olsun.