Asıl ismi Alatlı pilavı olan Divriği pilavı, Sivas ilimizin geleneksel pilavlarındandır. İç pilav tadında oldukça doyurucu olan Divriği pilavı protein değeri açısından da yüksektir. Düğün, bayram yada ramazan günlerinde ikram edilen özel bir pilavdır. Doyurucu olmasından dolayı Divriği pilavı‘nın yanında çorba ve salata ile menü tamamlanabilir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Pirincimizi yıkayıp tuzlu suda yarım saat bekletelim. Bu sırada eti küçük bir tencereye alalım. Karıştırarak kavurmaya başlayalım. Suyunu salıp çekince 4 su bardağı su ekleyip yarım saat eti pişirelim. Pişen eti tencereden süzerek kenara alalım.
  2. Pilav tenceresine yağı koyalım. Sonra ince ince doğradığımız soğanları ekleyelim. Karıştırarak kavuralım. Kavrulan soğanlara suda bekletip kabuklarını çıkardığımız bademleri ekleyelim(ben koymadım). Bademler de kavrulunca haşlanmış nohut, kuru üzüm ve baharatları ekleyelim. Biraz karıştırıp pişirdiğimiz eti koyalım. Hepsini 2-3 dakika karıştırarak kavuralım.
  3. Suda beklettiğimiz pirinçleri süzelim. Etlerin üzerine pirincimizi ekleyelim. Üzerine et suyumuzu ve tuzu ekleyip karıştıralım. Kaynamaya başlayınca altını kısalım ve pişmeye bırakalım. Pilav pişince ocağı kapatalım ve 10 dakika demlenmeye bırakalım. Divriği pilavı servise hazır.

Afiyet olsun.