Özel günlerin ve misafir sofralarının vazgeçilmez lezzeti Diyarbakır çöreği, yöre halkının en sevdiği çöreklerdendir. Bayram için bir gün önceden hazırlanan ve bayram çöreği olarak da anılan bu çörekler şehrin vazgeçilmezleri arasında. Bu yüzdendir ki bayram günleri tüm sokakları mahlep kokusu sarar. Biz de bayrama sayılı günler kala evimizi mis kokusu ile şenlendirdiğimiz bu çörekleri yaptık ve sizlere sunduk. Çaylarınızı demleyip bu çöreklerin tadına varın.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Ilık süte şeker ve mayayı ekleyip hafifçe karıştıralım. 5 dakika boyunca kabarmaya bırakalım. Zeytinyağı, eritilip soğutulmuş tereyağını ekleyelim. Ardından tarçın, susam, çörek otu ve mahlep ekleyip karıştıralım.
  2. Tuzu ve azar azar unu ekleyerek yoğuralım. Ele yapışmayan oldukça yumuşak bir hamur yapalım. Üzerini streçleyip 1 buçuk saat ılık bir yerde mayalanmaya bırakalım.
  3. Mayalanan hamuru yoğurup fazla havasını alalım. Hamuru 2 eşit parçaya bölelim. Hamurun birini alıp merdane boyunda rulo olarak uzatalım. 3 parmak genişliğinde 6 parçaya kesip dikdörtgen şeklinde tepsiye dizelim. Diğer hamuru da 6 eşit parçaya kesip toplam 12 parça çörek elde edelim.
  4. Tepsiye aralıklı olarak dizelim. Üzerlerini örtüp yarım saat tepsi mayası aldıralım. Çöreklerin üzerine yumurta sarısı sürelim ve çörek otu serpelim. 180 derece ısıtılmış fırında 20 dakika üzerleri kızarana kadar pişirelim. Fırından çıkan çörekleri soğumaya bırakalım. Diyarbakır çöreği servise hazır.

Afiyet olsun.