D vitamini açısından son derece zengin olan karides kemiklerin ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Omega-3 yağ asitleri açısından ve B12 açısından da zengin olan karides beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasına da etki etmektedir. Yüksek proteini ve düşük kalorisi sebebiyle sofralarımızda sık sık ona yer açmalıyız. Özellikle çocuklar için oldukça faydalı olan karides değişik ve pratik pişirme yöntemleri ile de bizlere farklı seçenekler sunmakta.

Diyet yapanlarında sık sık tercih edebileceği bir yiyecek olan karides karbonhidrattan uzak duranlar için de bir kurtarıcı. Sıfır karbonhidrat içeren karides aynı zamanda demir, kalsiyum, sodyum, fosfor, çinko, magnezyum, potasyum, A ve E vitamini de içermektedir.

Karides balık dışında en sevilen ve balık yanında en çok tercih edilen bir yan üründür. Her daim marketlerde donmuş olarak bulunan karides Nisan ve Mayıs aylarında avlanmaya başlanır.

Ayıklanması biraz zahmetli gibi görünsede tekniğini bildikten sonra balık ayıklamaktan çok daha kolaydır. İster benim gibi taze karides kullanarak kendiniz ayıklayarak isterseniz de donmuş karides kullanarak şahane karides tava hazırlayabilirsiniz. Ekmeğinizi bana bana yiyeceğiniz bu enfes lezzeti beğeneceğinizi umuyorum.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle taze karides alanlar karidesi temizlemeli. Bunun için öncelikle karidesleri yıkayalım ve süzelim. Karidesi elimize alalım. Önce kafasını çıkaralım. Sonra kuyruğundan tutup yavaşça çekip çıkaralım. Kalan bacaklarını koparalım. Sonra sırt kısmında bulunan siyah bölümü yani bağırsakları çıkaralım. Bunun için elimize bir kürdan alalım. Siyah bölgenin ortasına kürdanla delik açıp siyah parçayı ip çeker gibi çekip çıkaralım. Bunu yapamayanlar siyah şeridin üzerine kürdanla ince bir çizgi çekerek kesip siyah kısmı çıkarabilir. Hepsini bu şekilde yapıp tekrar yıkayalım ve süzelim.
  2. Domateslerin kabuklarını soyalım ve rendeleyelim. Soğan ve sarımsakları soyup ince ince doğrayalım. Tereyağını tavamıza alalım. Ayçiçek yağı ile beraber eritelim. Üzerine doğradığımız soğan ve sarımsakları ekleyelim. Karıştırarak kavuralım. Soğan ve sarımsak eriyince rendelediğimiz domatesleri ekleyelim. Domatesler suyunu salıp ezilmeye başlayınca süzülen karidesleri ekleyelim. Baharatlarını koyup karıştıralım.
  3. 10 dakika ara ara karştırarak kısığa yakın orta ateşte kavuralım. Süre sonunda servis tabağına alalım. Domatesli karides tava servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Donmuş karides kullanacaklar buzları tamamen çözündükten sonra tavadaki pişmiş domatese ekleyebilirler. Donmuş karides yarı pişmiş oldukları için 5 dakika kavurmaları yeterli olacaktır.