Vitamin ve mineral deposu barbunya’nın faydaları saymakla bitmiyor. Hem sıcak yemeği hem zeytinyağlısı hemde salatası yapılabilen barbunya birçok ülkede severek tüketilmektedir. Karbonhidrat, lif ve protein bakımından zengin olan barbunya da çinko ve kalsiyum da bol miktarda bulunmaktadır. Antioksidan bakımından zengin olan barbunya kansere karşı savaşta da etkin rol oynamaktadır. Ayrıca glisemik indeksi düşük olduğundan kan şekeri seviyenizi de dengede tutmaktadır. Kötü kolestrolü ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olup kalp sağlığını da korumaktadır.

Türkiye’de en çok Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştirilen barbunya, Dünya’da ise Çin, Hindistan, Meksika ve Brezilya da yetiştirilmektedir. Yazın tazesi kışın kurusu tüketilen barbunya en sevilen bakliyat çeşitlerindendir. Kışın da taze taze domatesli bakliyat yemek isteyenler kimi zaman konserve hazırlayarak kimi zaman da buzlukta saklama yöntemi ile bu lezzeti tüketmektedir. Ben de her sene hazırladığım dondurulmuş barbunya tarifimi sizinle paylaşmak istedim. Henüz denemeyenler ve yapmak isteyenler için dondurulmuş barbunya tarifi geliyor.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. İlk önce çarliston biberleri yıkayalım ve çekirdeklerinden çıkaralım. İstenilen boyutta doğrayalım. Domateslerin kabuklarını soyalım. Küp küp doğradığımız domatesleri beklemeye alalım.
  2. Tenceremize sıvıyağı alıp ısıtalım. İlk önce doğradığımız biberleri ekleyelim. Birkaç tur karıştırarak kavuralım. Hafif rengi dönmeye başlayınca küp küp doğradığımız domatesleri ekleyelim. Domatesleri 2 dakika kadar pişirip ayıkladığımız taze barbunyaları ekleyelim ve karıştıralım.  Yüksek ateşte kaynamaya bırakalım.
  3. Kaynamaya başlayan barbunyayı bir tur alt üst edelim. 2 dakika daha bu şekilde pişirip ocağı kapatalım. Tenceremizi mümkünse pencere önüne yada serin bir yere alıp ara ara karıştırarak hızlı bir şekilde soğutalım. Böyle bir imkan yoksa geniş bir tencereye buzlu su koyup üzerine barbunya tenceresini oturtalım. Bu şekilde de hızlı bir şekilde soğutabiliriz ( bu şekilde soğutma yapmak sebzelerin daha dayanıklı olmasına ve bakteri ürememesini sağlamaktadır).
  4. Tamamen soğuyan barbunyalarımızı porsiyonluk olarak buzdolabı poşetlerine soslarını eşit olarak dağıtarak paylaştıralım. Poşetin içindeki havayı iyice çıkarıp poşeti dibine kadar sıkalım. Hiç boşluk kalmayacak şekilde sıkıştırıp düğümleyelim. Poşetin varsa fazla ucunu keselim ve üzerini hafif düzleyip buzluğa yerleştirelim. Dondurulmuş barbunya servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Buzluktaki barbunyayı kullanacağımız zaman önce yemeğin soğan,salça ve etini kavurup pişirdikten sonra kaynamış yemek suyuna buzluktan yeni çıkardığımız buzlu barbunyayı eklemeliyiz. Böylece barbunyanın bakteri üremesini engellemiş oluruz.