Ecevit çorbası, Kastamonu ilimizin geleneksel çorbalarından biridir. Kurtuluş savaşı yıllarında Ecevit hanı konaklama yeri olarak kullanılmaktaydı. Bu handa Atatürk ve çeşitli devlet adamını da konaklamıştır. Kastamonu milletvekilliği görevini yürüten Bülent Ecevit’in babası Dr. Fahri Ecevit, bu yöreden ve tarihinden çok etkilenmiştir. Soyadı kanunu çıkınca da Ecevit soyadını almıştır. Bunun üzerine Fahri Ecevit’e şükranlarını göstermek isteyen yöre halkı kendisinin de severek tükettiği  yöresel çorbalarına Ecevit çorbası adını vermişlerdir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Pirinci ılık suda yarım saat bekletelim. Süzüp yıkayalım ve süzülmeye bırakalım. Tencereye suyu alalım. Üzerine yıkanmış ve süzülmüş pirinci koyalım. Kaynamaya başlayınca altını kısıp 10 dakika pişirelim.
  2. Ayrı yerde yumurta, un ve yoğurdu iyice çırpalım. Çorba suyundan alarak terbiyeyi ılıştıralım. Karıştırarak yavaş yavaş çorbaya ekleyelim ve kaynayana kadar karıştıralım.
  3. Küçük bir cezvede tereyağını, sıvıyağı ve naneyi eritelim. Çorbaları servis tabaklarına alalım. Nane sosundan çorbaların üzerine 1 yada 2 tatlı kaşığı gezdirelim. Ecevit çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.