Lahana sarma, Türk mutfağı’nın en sevilen ve en özel lezzetlerinden biridir. Özellikle etli lahana sarma yemelere doyulmayan tartışmasız en sevilen sarma çeşitlerindendir. Beyaz lahananın özenle haşlanıp iç harçla buluşması ile ortaya enfes bir lezzet çıkmaktadır. Sarımsaklı yoğurtla lezzetine lezzet katabileceğiniz etli lahana sarma sofradaki yerini almak için sizleri mutfağa bekliyor.

Sarmalık lahana seçmenin püf noktası: Lahananın ortasına bastırdığımızda elimiz hafifçe içine gömülecek yumuşaklıkta olmalı. Yuvarlak lahana değil sarma için daha yassı bir lahana tercih edilmeli. Yumuşak ve yassı lahananın kalın ve damarlı katmanları daha az olup ince yapraklar daha fazla olmaktadır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Orta boy bir lahanayı yıkayalım. Dışındaki ilk yaprağı alıp atalım. Ortadan ikiye keselim ve uygun bir tencereye koyalım. Üzerini geçene kadar su ile dolduralım ve ocağa alalım. Kaynamaya başlayınca altını kısalım ve 15 dakika pişirelim. Süre sonunda ocağı kapatalım ve10 dakika kapağı kapalı olarak bu şekilde bekletelim. Daha sonra lahanayı dikkatlice tencereden çıkaralım ve süzgeçte soğumaya bırakalım.
  2. İç harcı için soğan ve sarımsağı geniş bir kaseye rendeleyelim. Üzerine kıymayı ve 1 çay bardağı zeytinyağını  koyalım. Pirinci iyice yıkayalım ve süzelim. Daha sonra kıymanın üzerine ekleyelim. 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 yemek kaşığı biber salçası, 1 tatlı kaşığı tuzu, karabiberi, kuru naneyi ve yenibaharı koyup 1 çay bardağı lahana suyunu ilave edelim. Tüm malzemeleri güzelce karıştırarak birbirine yedirelim.
  3. Süzülen lahana yapraklarını tek tek ayıralım. Kalın ve damarlı uç kısımlarını kesip çıkaralım. Arzuya göre tencerenin dibine dizelim. Büyük lahana yapraklarını avuç içinden biraz büyük olacak şekilde keselim.
  4. Parlak yeri dışa gelecek şekilde tezgaha yaprağı alalım. Bir yemek kaşığı iç harç koyup yaprağa yayalım. Yanlarını içe doğru katlayıp çok sıkı olmayacak şekilde saralım. Tüm malzemeler bitene kadar lahanaları sarıp tencereye dizelim.
  5. Lahana sosu için küçük bir kaseye 1 yemek kaşığı domates salçasını alalım. 1 çay kaşığı tuz ve 3 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyelim. Üzerine lahananın haşlama suyundan 2 su bardağı kadar koyalım. Hepsini iyice karıştırıp salçaları eritelim. Lahana sosunu tencereye dökelim. Lahanaların üzerini örtene kadar lahana suyu ile tencereyi dolduralım.
  6. Tencereyi ocağa koyalım ve kaynayana kadar bekleyelim. Kaynamaya başlayınca altını kısalım. Yaklaşık 50-60 dakika pişirelim. Süre sonunda suyunu ve tadını kontrol edelim. Henüz pişmemiş ise biraz daha pişirelim. Suyu bitmiş ise lahana suyundan 1 su bardağı kadar ilave edip 5-10 dakika daha pişirebiliriz. Pişen lahanaları ocaktan alalım ve kapağı kapalı olarak 10 dakika dinlendirelim. Etli lahana sarma servise hazır.

Afiyet olsun.