Düdüklü tencere olmadan çabuk pişen lokum gibi bir nohut yemeği yapmak isteyenler tarifimi mutlaka denemeli. Püf noktaları ile lezzetli, çabuk pişen ve gaz yapmayan bir nohut pişereceksiniz.

Nohut en iyi protein kaynaklarından biridir. Diyabeti önleyip kilo kaybına da yardımcı olmaktadır.Özellikle kadınlar için son derece faydalı olan nohut meme kanserine karşı koruyucu özelliktedir. Östrojen hormonunu dengelediği için menepoz döneminde de etkili olmaktadır. Düzenli tüketildiğinde şeker hastalığına da iyi gelmektedir. Uzmanlar haftada en az 2 gün nohut ve benzeri bakliyatların tüketilmesi gerektiğini söylemektedirler.

Püf Noktaları: Nohut ve benzeri bakliyatların ıslama suyuna 1 tatlı kaşığı kadar karbonat eklemek bakliyatın daha çabuk pişmesine yardımcı olmaktadır.

Pişirirken tencereye bırakacağınız bir adet patates bakliyatın oluşturduğu gazı emecektir. Bu şekilde pişen bakliyat da yerken sizi rahatsız etmeyecektir.

Pişirirken tencereye ekleyeceğiniz su mutlaka soğuk olmalı. Sıcak su nohutun lezzetinin kaçmasına neden olacaktır. Su nohutun üzerini en az 2 parmak geçmelidir. Az su ile pişen nohut daha geç pişecektir.

Aynı zamanda pişereceğiniz tencerede nohut fazla sıkışmamalı. Su eklendiğinde içinde karıştırılacak kadar bol alan olmalı. Büyük ve geniş bir tencerede pişen nohut daha rahat ve çabuk pişecektir. 

 

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1.  Ön hazırlık olarak 2 bardak nohutu tencereye alalım. 1 tatlı kaşığı karbonatı üzerine serpelim. Nohutların üzeri geçene kadar ılık su ekleyelim ve karıştıralım. Bu şekilde bir gece şişmesini bekleyelim. Ertesi gün zehir ve gazlarını bıraktığı ıslama suyunu dökelim. Nohutların üzerini 4 parmak geçene kadar yeni su ile dolduralım. Ocağa aldığımız nohutları kaynamaya bırakalım. Orta ateşte 15 dakika kaynatıp ocağı kapatalım. Bu şekilde 1 saat kapağı kapalı olarak bekletelim.
  2. Yemek tenceremize sıvıyağımızı alalım. Kuyruk yağlarımızı da ekleyip karıştıralım. Karıştırarak yağlar eriyene kadar 2-3 dakika kavuralım. Ocağı kapatalım ve bu şekilde yağını bırakmasını bekleyelim.
  3. Bu sırada soğan ve sarımsakları ince ince doğrayalım. Biberlerin tohumlarını çıkarıp doğrayalım. Domatesin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım. Tenceremizde eriyen yağları kaşığın tersi ile ezip yağlarını tamamen çıkaralım ve kalan yağ parçalarını alalım.
  4. Sonra tencereye doğradığımız soğan, sarımsak ve biberleri ekleyelim. Karıştırarak kavuralım. Ardından etlerimizi ekleyip saldığı suyu çekene kadar kavuralım. Sonra salçaları ekleyip eriyene kadar çevirelim. Hemen domatesi ekleyip süzdürdüğümüz nohutu koyalım. Suyunu ve baharatlarını ekleyip karıştıralım. Kabuklarını soyup ortadan böldüğümüz patatesi de tencereye bırakalım (gazını alması için). Kapağını kapatıp kaynamaya bırakalım. Kaynayınca orta ateşe atıp pişmeye bırakalım.
  5. Yaklaşık 45 dakika pişmeye bırakalım. Süre sonunda nohutları kontrol edelim. Pişen yemeği kapatıp 10 dakika dinlendirelim. Etli nohut servise hazır.

Afiyet olsun.