Kışın vazgeçilmez sebzelerinden olan balkabağı birçok kişi tarafından sevilmektedir. Turuncu turuncu rengi ile iştahımızı kabartan balkabağı lezzeti ile sofralarımızda kendine yer bulur. Çorbadan tatlıya birçok farklı şekilde tüketilebilen balkabağı en çok tatlı olarak tüketilmektedir. Lezzetinin yanında birçok faydası olan balkabağı C, K, E vitamini, magnezyum, demir ve fosfor içermektedir. Kemik gelişimine destek olan balkabağını özellikle çocukların  da sıklıkla tüketmesi gerekmektedir.

Çoğunlukla tencerede şekere yatırılıp sulandırılan balkabağı sonrasında tencerede pişirilmektedir. Bu tarifte, şekere yatırılmış balkabağını fırında pişirerek hazırladım. Bu şekilde hafif karamelize olan balkabağı tatlısı, daha lezzetli ve daha kıvamlı oldu. Arzuya göre üzerine tahin, kırılmış fındık yada ceviz ile lezzetini katladığımız kabak tatlısı deneyen herkesten tam not almıştır. Şiddetle tavsiye ederim.

Not: Kabaklar pişerken biraz küçülüp incelmektedirler. Bu yüzden çok ince kesmemek lezzetini ve kıvamını arttıracak ayrıca dağılmasını da engelleyecektir. 

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Balkabaklarını iki parmak kalınlığında keselim. Geniş tabanlı bir tencereye dizelim. Üzerine şekeri eşit olarak dökelim. Bir gece yada üzerindeki şeker kendi kendine eriyene kadar bu şekilde bekletelim. Şeker eriyince uygun bir fırın kabına kabakları dizelim. Üzerine şerbetini dökelim.
  2. Tepsiyi yağlı kağıtla örtelim. Üzerini de alüminyum folyo ile hava almayacak şekilde kapatalım. 200 dereceli fırında 30 dakika pişirelim. Daha sonra folyoyu ve yağlı kağıdı alalım ve tepsiyi tekrar fırına sürelim. Bu şekilde de 20 dakika kadar tutup karamelize olmasını sağlayalım.
  3. Tepsiyi fırından alalım ve soğumaya bırakalım. Servis ederken şerbeti ile yada tahin ile servis edelim. Fırında kabak tatlısı servise hazır.

Afiyet olsun.