Oğlak eti severlerin tercih edebileceği bir tarif var bugün. Oğlak eti ilkbahar aylarında daha yumuşak ve lezzetli olmaktadır. Mayıs ayı lezzetli bir oğlak eti için en uygun zamandır. Haziran ayı sonlarına doğru eti biraz daha kartlaşıp lezzeti yavanlaşmaktadır. Etin lezzetli olması için marine etmek de başvuracağınız bir yol olabilir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Derin bir kaba salçamızı alalım. Üzerine sarımsakları rendeleyelim. Baharatları ve suyunu koyup karıştıralım.
  2. Oğlak etlerimizi sosun içine bırakalım. Etin her yerine sosu yedirelim. Bu şekilde kapağını kapatıp en az 3 saat bekletelim.
  3. Sosunu iyice çeken etlere iri doğradığımız patatesleri ve kuru soğanı ekleyelim. Karıştırarak hepsinin soslanmasını sağlayalım. Tüm malzemeyi yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine eşit olarak yerleştirelim.
  4. Başka bir yağlı kağıdı ıslatalım ve fazla suyunu sıkalım. Malzemeleri örtecek şekilde tepsiye koyalım. Yağlı kağıdın üzerine de alüminyum folyo koyalım ve hava almayacak şekilde yanlardan kapatalım.
  5. 190 derece ısıtılmış fırında 80 dakika pişirelim. Süre sonunda folyo ve yağlı kağıdı üzerinden alalım. 10 dakika da bu şekilde fırında pişirelim. Üzeri kızarınca fırından alalım. Fırında oğlak tandır servise hazır.

Afiyet olsun.