Günümüz sürat çağı. Herşeyin en hızlısı ve en az uğraştıranı tercih ediliyor. Kadın ve erkek çoğu insan artık çalışıyor ve eve yorgun argın geliyor. Az zahmetli ama lezzetli yemeklerimiz olsun istiyoruz. Hele bir de eve misafirimiz gelecekse özel bir yemek olmalı elbette. Ben de bugün çok pratik bir tavuk yemeği hazırladım. Çok çabuk hazırlanabilmesinin yanında çok da lezzetli bir yemek oldu. Hemen tarife geçiyorum.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Önce sosu için kaseye salça, yoğurt, tuz ve köriyi koyalım. Güzelce karıştırıp zeytinyağı ekleyelim ve karıştıralım. Diğer yanda temizlenmiş tavuğu yıkayıp süzelim. Sosu elimizle tavuğun önce içine ovarak sürelim. Daha sonra dışına da ovarak güzelce sürelim. Unlanmış ve fazlası sirkelenmiş fırın poşetine tavuğu yerleştirelim.
  2. Patatesleri de elma dilimi şeklinde doğrayalım (ezilmemesi için kalın doğrayalım). Doğradığımız patatesleri kasede kalan sosa bulayalım. Fırın poşetinin içine eşit şekilde dizelim. Poşetin ağzını içinden çıkan iple bağlayalım.
  3. Buharının çıkması için poşetin bir kaç yerinden bıçakla delikler açalım (suyunun akmaması için delikleri aşağılardan değil üstünden yapalım). 200 dereceli fırında yaklaşık 1 saat pişirelim. 15 dakika da fırın poşetinin içinde dinlendirelim. Daha sonra servis edelim. Fırında patatesli bütün tavuk servise hazır.

Afiyet olsun.

Not 1: Tavuğun pişme süresi büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. Kontrollü pişirelim.

Not 2:Tavuk buzlarından tamamen çözünmüş olmalı. 1 gün önceden buzdolabının alt bölümünde çözdürülmeli. Buzlu tavuğun pişme süresi çok daha uzun olacaktır.