Ailecek balık severiz ama hamsinin ayrı bir yeri vardır bizde. Bunda Karadenizli olmamızın bir etkisi var elbette. Kızartması, tavası, buğulaması her çeşidini bol salata eşliğinde afiyetle yeriz. Sıklıkla yaptığım domates yatağında fırında hamsiyi ayrı bir severiz. Bizim severek yediğimiz bu tarifimi eminim sizlerde çok seveceksiniz.

Not: Hamsi alırken daha yağlı ve daha lezzetli olan Karadeniz hamsisini tercih edin. Karadeniz hamsisinin sırt kısmı daha çok yeşile çalan koyu siyahtır. Rengi daha parlaktır. Ayrıca ayıklarken kılçığı bütün olarak çıkar. Marmara hamsisi gibi parçalanmaz. 

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Hamsilerimizin iç kısımlarını çıkarıp güzelce yıkayalım. İsteğe bağlı kafalarını da çıkaralım. 1 saat kadar süzülmeye bırakalım. Patatesleri soyup halka halka doğrayalım. Aynı şekilde limonu da halka halka doğrayalım.
  2. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım. Çarliston biberlerin tohumlarını temizleyip domateslerin içine ince ince doğrayalım. Sarımsağı rendeleyip ekleyelim (ben eklemeyi unuttum). Bir fiske tuz ekleyip hepsini harmanlayalım. Fırın tepsimizin zeminini domates karışımı ile kaplayalım.
  3. Süzülen hamsilere yağımızın ve tuzumuzun yarısını döküp harmanlayalım. Domateslerin üzerine yan yan dizelim. Kuru soğanlarımızı yarım ay şeklinde doğrayalım. Kuru soğan ve patatesleri kalan yağ ve tuz ile harmanlayalım.
  4. Hamsilerin üzerine patates ve kuru soğanları dizelim. Doğradığımız limon dilimlerini de boş kalan yerlere dizelim. 190 derece ısıtılmış fırında üzerleri nar gibi kızarana kadar pişirelim. Fırında patatesli hamsi servise hazır.

Afiyet olsun.