Ördek doğada serbest dolaşan bir hayvan olup kolestrol değeri oldukça düşüktür. Protein bakımından da zengin olan ördek etinin yağ oranı ise çok yüksektir. Yağı son derece lezzetli ve kıymetlidir. Doymamış yağ oranı yüksek olan ördek yağı zeytinyağı kadar faydalıdır. Fransız mutfağında baş tacı olan ve eski aşçılar tarafından ”eski beyaz sihir” olarak adlandırılan ördek yağı patates, risotto ve pilav yapımında lezzeti üst seviyelere çıkartır.

Püf Noktası: Çıtır çıtır kızarmış bir üst katman istiyorsanız öncelikle kalın bir yağ tabakasıyla kaplı deriye birkaç kesik atarak fazla olan yağını bırakmasını sağlayalım. Bu sayede derideki fazla yağı azaltarak çıtır çıtır bir deri elde edilecektir. Ancak deriyi keserken ördeğin etini kesinlikle kesmemeye dikkat edelim. Eğer eti kesersek pişerken et suyunu bırakır bu da etin kurumasına sebep olacaktır. Kullandığım portakal ve baharatlar ördeğe aroma verirken lezzetini de arttırmaktadır. Kullanılacak baharatlar tamamen sizin damak zevkinize ve evde bulunan malzemelere göre değiştirilebilir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle ördeği aldığımızda tüylerini kontrol edelim. Kalan tüyleri cımbızla tamamen alıp temizleyelim. İçindeki varsa ciğerlerini çıkaralım. Uç kısmında parça parça duran iç yağlarını alalım. İçini ve dışını güzelce yıkayalım. Bir gece bir tepsi üzerinde buzdolabında bekletelim ki suyunu tamamen salıp kurusun. Ertesi gün pişirmeden birkaç saat önce çıkaralım ve oda ısısına gelmesini sağlayalım. O sırada üzeri için baharat karışımımızı hazırlayalım. Bunun için tane karanfil ve tane karabiberi havanda güzelce dövelim. Tarçın, tuz, portakal rendesi ve suyunu ekleyip karıştıralım.
  2. Oda ısısında bekleyen ördeğimizin yüzeyi bekledikçe nemlenecektir. Bu yüzden nemlenen yüzeyini de güzelce kurulayalım. İncecik olan kanatların ucunu eklem yerlerinden sert bir bıçak darbesi ile ayırıp atalım. Boyun kısmını kesip alalım. Ördeğin et kısmına inmeden sadece derisine baklava dilimi gibi kesikler atalım. Üzeri için hazırladığımız baharat karışımıyla ördeğimizin her tarafını güzelce ovalayalım.
  3. Ördeğin içi için yarım portakal dilimine baharatları koyalım ve bununla ördeğin içini güzelce ovalım. Portakal kabuğunu da ördeğin içine bırakalım. Yıldız anason ve kalan baharatları içine yerleştirelim. Ördeğin ayaklarını da bir fırın ipi ile bağlayalım. Fırın poşetinin içini unla güzelce unlayalım fazlasını sirkeleyelim. Hazırladığımız ördeği poşete yerleştirelim ve poşetin üst kısmına fazla buharın çıkması için 2-3 adet delik açalım.
  4. Tel ızgaranın üzerine ördeğimizi yerleştirelim. Izgarayı da fırın tepsisinin üzerine yerleştirelim ve tepsiyi fırına sürelim (bu şekilde yerleştirdiğimizde poşetten akan ördek yağı fırınımızı kirletmeyecektir). Önceden 200 derece ısıtılmış fırında 1 buçuk saat pişirelim. Süre sonunda ördeği fırından alalım poşetini çıkaralım. Çıkan yağlı ve lezzetli suyu bir kaba süzelim. Ördeğimizi bu sefer poşetsiz olarak ve ters bir şekilde uygun bir fırın kabına koyalım. Bu işlemi ördek soğumadan hızlıca yapalım. Arka tarafının kızarıp pişmesi için tekrar fırına verelim. 30 dakika da bu şekilde pişirelim.
  5. Üst sosu için bal, soya sosu ve ördek suyunu karıştıralım. Ördeğimizi fırından çıkaralım ve düz olarak yerleştirelim. Hazırladığımız sosu ördeğin her yüzeyine fırçayla güzelce yedirelim. Bu işlemi ördek soğumadan hızlıca yapalım. Üzerinin kızarması için son kez 30 dakika pişirelim. Fırından çıkan ördeğin üzerini kapatıp 30 dakika dinlendirelim. Bu işlem ördeğin iç suyunun ve lezzetinin kaçmasını engelleyecektir. Fırında portakallı ördek servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Ördeğin içinden çıkan iç yağları küçük bir tencerede eritelim. Ilınınca küçük karton bardaklara paylaştırın (benim ördeğimden 2 bardak iç yağ çıktı). Dolapta tamamen donduktan sonra poşetleyip buzluğa kaldırabilirsiniz. Çok kıymetli olan bu yağı çıkarıp pilav, et yemeği, sebze yemeği ve patates pürelerinizde kullanabilirsiniz.