Tavuk herkesin evinde hemen hemen her hafta pişirilen ekonomik bir et çeşidi. Hem lezzetli olması hem de birçok farklı pişirme yöntemi olması nedeni ile çok tercih edilmektedir. Kanadı, budu, pirzolası, göğüsü ile haşlama, kızartma, ızgara olarak çeşit çeşit yemekler yapmak mümkündür.

Kırmızı ete göre daha az yağ içermesi nedeni ile de çokça tercih edilmektedir. Özellikle diyet yapanların menülerinde sıklıkla tavuk yemeği olmaktadır. Protein değeri de kırmızı ete oranla çok daha fazladır. Yumurta ve sütten sonra en yüksek protein oranı tavuktadır. Tansiyon ve kolestrol dengesini sağlamasının yanında vitamin ve mineral kaynağı bakımından da zengindir.

Ben bugün sizler için hem çok kolay hem çok lezzetli bir tarif uyguladım. İçindeki sebzelerle de besin değerini arttırdığım fırında sebzeli tavuk baget tarifini sıklıkla evde yapmaktayım. Sizde haşlama, kızartma ve kavurma derdi ile uğraşmadan bu şekilde çok kısa sürede pratik bir fırın yemeği hazırlayabilirsiniz. Göze de hitap eden fırında sebzeli tavuk baget tarifini davet sofralarınızda da keyifle ikram edebilirsiniz.

Sevdiklerinizle lezzetli sofralarda buluşmanız dileğiyle tarifimi sizler için paylaşıyorum.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle geniş bir kasede sos malzemelerimizi karıştıralım. Yıkadığımız tavuk bagetlerimizi sosun içine koyup iyice karıştıralım ve her yerine sosun bulaşmasını sağlayalım. Kasenin üzerini streç film ile kapatarak bir gece yada en az 4 saat buzdolabında bekletelim. Sosun içinde ne kadar çok kalırsa lezzeti de o kadar çok olacaktır. O yüzden bir gün önceden yapmanızı tavsiye ederim.
  2. Yağladığımız fırın tepsisine tavuk bagetlerimizi yerleştirelim. Patates ve havuçlarımızı çok kalın olmadan parmak şeklinde doğrayalım. Tavukları beklettiğimiz sos tabağında kalan salçalı sosa doğradığımız patates ve havuçları koyalım. İyice karıştırarak sebzelerin her tarafına sosun bulaşmasını sağlayalım. Soslanmış sebzelerimizi de tavukların aralarına yerleştirelim.
  3. 180 derece ısıtılmış fırında sebzeli tavuk bagetlerimizi 35 dakika pişmeye bırakalım. Süre sonunda tepsimizi fırından çıkaralım ve bezelyeleri kalan sosla karıştırıp tepsiye serpelim. 10 dakika daha fırında pişirmeye devam edelim. Üzerleri nar gibi kızarmış yemeğimizi fırından çıkarıp 5 dakika dinlendirelim. Fırında sebzeli tavuk baget servise hazır.

Afiyet olsun.