Adana – Gaziantep arasında bulunan ve Toros Dağları’nın güneydoğu uzantısında bulunan Gavurdağı, bu lezzetli salataya ismini vermiştir. Tarihte birçok isim değiştiren bu dağ Ahmet Cevdet Paşa zamanında ”Cebelibereket”, İsmet İnönü zamanında ”Amanos dağları” adını almıştır. Ortaçağ’da Rum ve İslam sınırını oluşturduğu için Kafir dağı diğer adı ile Gavur dağı deniliyormuş. Ancak dağın eteklerindeki ”Kömürler” kasabasında yaşayan halkın isteği ile bu dağın adı 1990 yılında ”Nur Dağı” olarak değiştirilmiş.

Adı o zamanlardan kalan bu lezzetli salataya bizde pek tabii ”Nur salatası” diyebiliriz. Kırmızı yaz domatesleri ile hazırlanan ve klasik Çoban salatası’ndan farklı olarak nar ekşisi (ben kullanmadım) ve ceviz ile yapılan bir salata. Tüm malzemelerin minik minik doğranıp hazırlandığı salatanın dibinde biriken lezzetli suyunun tadına varmanız için kaşık kaşık yemenizi tavsiye ederim. Ve tabiki ekmeğimizi de suyuna batırmayı ihmal etmeyin :)).

Her türlü yemeğin yanında eşlik edebilecek bu salata özellikle et, köfte yemekleri ile çok uyum sağlamaktadır. Ama sadece çorba ve makarna ile bile tüketilebilir. Yazın taze sebzeleri, bol sulu ve kırmızı domates bu salatanın lezzetini ikiye katlamakta. Gelin sizde yaz bitmeden bu lezzetli salataya sofranızda yer açın.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kırmızı ve sulu domatesleri yıkayalım ve olabildiğince minik minik doğrayalım. Salatalıkları da yıkayalım ve pijama şeklinde doğrayalım (salatalıkta biraz kabuk bırakmak çıtır bir tat vererek salatayı keyifli hale getiriyor). Onları da domatesler gibi minik minik küp küp doğrayalım.
  2. Kuru soğanımızı soyup yıkayalım. Minik minik küp küp doğrayalım. Sivri biberi yıkayalım ve çekirdeklerini çıkaralım. Yıkanmış maydanozlarla berebar ince ince doğrayalım. Cevizleri havanda hafif iri kalacak şekilde dövelim.
  3. Sos için karıştırma kasesine limon suyunu sıkalım. Üzerine zeytinyağını, tuzu, sumağı ve 2 yemek kaşığı nar ekşisini koyalım. Doğradığımız tüm sebzeleri ekleyelim. İyice harmanlayalım. Salatamızı servis kasesine alaım. Üzerine ceviz kırıklarını serpelim. Gavurdağı Salatası servise hazır.

Afiyet olsun.

Püf Noktası : Salatanın ezimemesi ve tadının bozulmaması için sebzeleri önceden doğrayıp servis etmeden hemen önce sosla buluşturmalıyız. Cevizi de en son üzerine serpmeliyiz.