İnegöl köftesi, kuzu ve dana etinin çekilmesi ile elde edilen içinde baharat ve yumurta barındırmayan en lezzetli köftelerden biridir. Yapımı biraz zahmetli ve sabır gerektiren bir köftedir. Ancak püf noktalarına uyarsanız emin olun ki bu zahmete değen bir lezzet ortaya çıkıyor.

Püf Noktaları;

  • İnegöl köfte yaparken kıyma çekeceğimiz etimizin tamamını tek bir çeşit etten seçmemeliyiz. Bu oran ortalama 300 gr. kuzu etine 700 gr. dana eti şeklinde olmalıdır.
  • Bağlayıcı olarak yumurta yerine karbonat kullanılmalıdır. Karbonatın acısını almak için de az miktarda limon suyu eklenmelidir.
  • Et mutlaka rondoda yağları ortaya çıkana kadar çekilmelidir.
  • Önce kıyma mayası hazırlanmalı ve mayalanması için 4-5 saat bekletilmelidir. Sonra diğer kıyma harcı ile birleştirilip tadının oturması için bir gece bekletilmelidir. Bu süre tadının oturması ve şekillenmesi için önemlidir.
  • Kuru soğan rendelenip acı suyu atılıp posası kullanılmalıdır. Aksi halde soğan suyu köftenin acı bir tat almasına neden olacaktır.
  • Dinlenen kıyma harcına şekil vermek için harcı rulo şeklinde açıp bıçakla kesebilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Maya için; Kıymanızın 300 gr. kadarını alalım. 1 çay kaşığı tuz ve karbonat ekleyip 15 dakika kadar yoğuralım. Küçük kuru soğanı rendenin en ince yeri ile rendeleyip çıkan suyunu ayıralım. Yoğurduğumuz kıymaya soğanın posasını ve limon suyunu ekleyelim. Rondoda yada elimizle yoğuralım. Bu işlem etin rengi beyazlaşıp yağları ortaya çıkana kadar sürmeli. Maya harcımızın üzerini streçleyip 1 gece dolapta dinlendirelim.
  2. Ertesi gün kalan 700 gr.  kıymaya karbonat ve tuz ekleyelim. Kuru soğanı ayrı yerde rendeleyip suyunu sıkalım. Posasını kıymaya ekleyelim. 15 dakika kadar yağı çıkıp beyazlayana kadar yoğuralım. Önceden hazırladığımız maya harcını da ekleyip rondoda beyazlaşıp özleşene kadar çekelim. Üzerini steçleyip 3 saat kadar dolapta dinlendirelim.
  3. Dinlenen köfteleri yağlanmış tezgahta ellerimizi de yağlayarak rulo şeklinde açalım. Bıçakla 4 parmak genişliğinde keselim. Kenarlarını bıçakla düzeltelim.
  4. İyice ısınmış bir tavada orta ateşte yada ızgarada çok fazla kurutmadan pişirelim. Soğutmadan servis edelim. Gerçek İnegöl köfte servise hazır.

Afiyet olsun.