Habenisk, Diyarbakır mutfağının en sevilen ve en eski yemeklerinden biridir. Eskinin yokluk zamanlarında ev hanımları evde et olmadığı zaman kuru patlıcanların başlarını ekleyerek pişirirlermiş. Oldukça lezzetli ve bir o kadar da besleyici olan Habenisk yemeğini deneyenlerden tam not almaktadır. Yemeğe arzuya göre et de ekleyerek besin değerini ve lezzetini arttırabilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Buğday, nohut ve yeşil mercimeği geceden ayrı ayrı ılık suda bekletelim. Ertesi gün buğday ve nohudun sularını süzüp ayrı ayrı yeni su ile haşlayıp süzelim. Geniş bir tencereye yağımızı ve koyun etimizi alıp kavuralım. Suyu, süzdürdüğümüz nohudu ve buğdayı ekleyip kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başlayınca yeşil mercimeği de ekleyip kısığa alalım.
  2. Ayrı yerde kuru soğanları yemeklik doğrayıp az yağda karıştırarak kavuralım. Salçalarını ekleyip eritelim. 15 dakika pişen yemeğe patlıcan başlarını, baharatları ve kavrulmuş soğanları ekleyelim.
  3. Ara ara karıştırarak 15 dakika da bu şekilde pişirip tüm lezzetlerin birleşmesini sağlayalım. Ocağı kapatıp 15 dakika yemeğimizi dinlendirelim. Yemeğimiz bekledikçe suyunu çekecek ve kıvama gelecektir. Habenisk servise hazır.

Afiyet olsun.