Ham incir reçeli, yeşil incir severlerin sofralarında sık sık yer verdikleri bir reçeldir. Tadı ve rengi ile birçok kişinin beğenisini kazanan incir reçeli erken toplanan incirler ile yapılmaktadır. Acı suyu çıkarılarak haşlanan incirler şerbet ile buluşmaktadır. Yapımı biraz zahmetli olsa da yemesi oldukça keyiflidir. Sizde bu yeşil lezzeti not alıp denemelisiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. İncirlerin içinin şerbeti rahat çekebilmesi diplerini kürdanla delelim. Sap kısımlarını çok dipten almadan keselim. Tencereye 2 litre kadar su koyup kaynatalım. Kaynayan suya hazırladığımız incirleri koyalım. 30 dakika kadar haşlayalım.
  2. Süzgeçle çıkardığımız incirleri soğuk su dolu bir kaba alalım. 10 dakika bekletip tek tek incirleri sıkarak sularını çıkaralım. Başka bir kaba yeniden soğuk su koyalım. Sıktığımız incirleri yeni kaba aktaralım. İncirler tamamen soğuyana kadar suyunu sürekli değiştirelim ve her seferinden suyunu sıkıp yeni bir kaba alalım. Böylece incirin acısını çıkaralım.
  3. Reçel tenceresine 2 litre su koyalım. Şekeri ve lavanta kesesini koyalım 20 dakika kadar kaynatalım. Koyulaşıp hafif kıvam alınca keseyi çıkaralım. İçine iyice sıktığımız incirleri ekleyelim. Tekrar kaynamaya başlayınca altını kısıp 40 dakika kadar pişirelim.
  4. Limon suyunu sıkıp 10 dakika daha pişirelim. Ocağı kapatıp soğumaya bırakalım. Soğuyan reçelimizi kavanozlara koyalım. 2 ay buzdolabında saklayarak tüketelim. Ham incir reçeli servise hazır.

Afiyet olsun.