Hanımağa çorbası İç Anadolu’nun geleneksel çorbalarındandır. İçinde bulunan nohut ve yeşil mercimek gibi bakliyatlar sayesinde çok besleyici ve doyurucu bir çorbadır. Ayrıca erişte ve şehriye ile de lezzetine lezzet katan hanımağa çorbası başlı başına bir ana yemek gibidir.

Benim de bugün geleneksel lezzetlerimize zaman zaman yer verdiğim sayfamda çorbam hanımağa çorbası. Bakliyata doyacağınız bu lezzetli çorbayı siz de denemelisiniz pek tabii yanında hafif bir yemek ve salata ile menünüzü tamamlayabilirsiniz. Aşama aşama anlattığım hanımağa çorbasını sizde hazırlayıp mutfağınızda yeni lezzetler yakalayabilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Soğanı tenceremize rendeleyelim. Yağını koyup karıştırarak kavurmaya başlayalım. Ardından salçayı ekleyip eritelim. Tenceremize haşlanmış nohudu ekleyip birkaç tur karıştırarak kavuralım. Tavuk suyunu da koyup kaynamaya bırakalım.
  2. Kaynamaya başlayan çorbaya haşlanmış yeşil mercimek ve erişte ekleyelim. Eriştenin tencerenin dibine yapışmaması için ara ara karıştırarak çorbamızı 15-20 dakika kısıkta pişirelim.
  3. Mercimeğimiz ve eriştemiz piştiğinde tel şehriyeyi ve tuzunu katıp karıştıralım. 15 dakika da bu şekilde pişirelim ve ocağımızı kapatalım. Çorbamızı 10 dakika dinlendirip servis edelim. Hanımağa çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.