Hedik çorbası, Diyarbakır mutfağının geleneksel lezzetlerinden biridir. “Hedik” kelime olarak şişmiş ve pişmiş buğday tanesine verilen bir addır. Bu yemek sulu olarak hazırlanıp çorba olarak yada koyu kıvamlı hazırlanıp ana yemek olarak sunulmaktadır. Koyu kıvamlı hazırlayanlar kimi zaman içine un koyup pişirmektedir. Kimisi de benim gibi haşlanan nohudun bir kısmını ezerek çorbaya eklemektedir. Hedik çorbası yada hedik aşı, her iki şekilde de oldukça lezzetli bir yemek olmaktadır.

Püf noktası: Bu yemeğe asıl tadı veren olmazsa olmazı bol kekikli olmasıdır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Nohudu ve buğdayı geceden ayrı ayrı tencerelerde ılık suya bırakalım. Ertesi gün sularını süzüp yeniden ılık su ekleyelim ve ayrı ayrı haşlayalım. Sularını süzüp beklemeye alalım
  2. Yemek yapacağımız tencereye kuru soğanımızı ince ince doğrayalım. Zeytinyağını ekleyelim ve karıştırarak kavuralım. Soğanımız kavrulunca salçaları ekleyelim ve eritelim. Üzerine haşlanıp süzülmüş nohut ve buğdayı ekleyelim (nohudun bir kısmını ezerek de ekleyebilirsiniz). Tuz ve kekik ekleyip ılık suyunu koyalım.
  3. Hepsini karıştırıp kaynamaya bırakalım. Kaynayınca altını kısıp 20 dakika kadar pişmeye bırakalım. Pişen çorbamızı 5 dakika dinlendirip servis edelim. Hedik çorbası servise hazır.

afiyet olsun.