Rivayete göre, zengin bir zeytinyağı tüccarının kızı çeyizinde bol bol zeytinyağı getirir. Her akşam zeytinyağı ile patlıcanlı bu yemeği yapar. On üçüncü günde kadın patlıcanlı yemeği yapamaz. İmam olan kocası neden patlıcan yemeği olmadığını sorunca kadın zeytinyağının bittiğini söyler. İmam da üzüntüsünden bayılır. Tarihi çok eskilere dayanan imam bayıldı yemeği 1844’te yayınlanan ilk yemek kitabı Melceü’t – Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) kitabında da yer almaktadır.

Püf Noktası: Ben daha az kalorili olması için patlıcanları bol yağda kızartmadım. Fırça ile yağlayıp tavada çevirerek kızarttım. Yıllardır bu şekilde yapıyorum. Bu şekilde çok daha hafif oluyor.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patlıcanları alacalı soyalım. Her tarafına fırça ile sıvıyağ sürelim. Geniş bir teflon tavaya patlıcanları dizelim. Altını kısıp ara ara çevirerek yumuşayana kadar pişirelim. Pişen patlıcanların üzerini bıçakla hafifçe keselim. Kaşığın tersi ile içini yanlara doğru ittirerek boşluk oluşturalım.
  2. İç harcı için soğanı ince ince doğrayalım. Patlıcanı kızarttığımız tavaya soğanları alalım. Zeytinyağını ekleyip karıştırarak kavuralım. Yumuşayan soğanlara biber ve sarımsağı ekleyelim. Biberler de kavrulunca kabuklarını soyup küp küp doğradığımız domatesleri ekleyelim. Tuz, şeker ve salçasını ekleyip pişmeye bırakalım. Domates suyunu salıp ezilince ocağı kapatalım.
  3. İç harcımızın fazla suyunu süzdürerek patlıcanların içine dolduralım. Uygun bir fırın tepsisine patlıcanları dizelim. İç harcın kalan sosuna su ekleyip karıştıralım. Fırın tepsisine suyu dökelim. 200 derecede ısıtılan fırında 10 dakika kadar pişirelim. Ilık yada soğuk olarak servis edelim. İmam bayıldı servise hazır.

Afiyet olsun.