İncir dolması, Burdur ilinin geleneksel tatlılarından biridir. İncir, ceviz ve tarçının buluştuğu bu güzel tatlı kaymakla zenginleşiyor. Farklı, lezzetli ve hafif bir tatlı isteyenler için bu tarifi denemelisiniz.

Püf Noktası: Kuru incirleriniz bu senenin ise 30 dakika bekletin. Geçen senenin ise 1 saat bekletin.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kuru incirlerimizi derin bir kaseye alalım. Üzerini tamamen örtecek kadar su ile dolduralım ve 1 saat bu şekilde bekletelim. Süzgece alıp beklemeye alalım. İç harcı için ceviz kırıklarını bir kaseye alalım. Üzerine tarçın ve 2 yemek kaşığı şeker ekleyip karıştıralım.
  2. Süzülen incirlerin altındaki deliğe serçe parmağımızı yavaşça sokarak içinde döndürüp boşluklar açalım. İç harçtan çay kaşığının ucu ile incirleri dolduralım. Hepsini doldurup geniş bir tencereye dizelim. Tereyağını minik minik kesip incirlerin arasına yerleştirelim.
  3. Şerbet için ılık suya şeker ekleyelim. Şeker eriyince suyu koyup karıştıralım. Hazırlanan şerbeti incirlerin üzerine yavaşça dökelim. Kaynayınca kısıkta suyunu çekene kadar 30 dakika pişirelim. Süre sonunda ocağı kapatıp sosun içinde de 30 dakika bekletelim. Oda ısısına gelince kaymak ile servis edelim. İncir dolması servise hazır.

Afiyet olsun.