Çanakkale’ye özgü bir yemek olan ıspanak sarması bilinen sarmalardan farklı olarak sarılmadan pişirilmektedir. Bulgur ile fırın tepsisinde pişirilen yemek lezzetli olduğu kadar besleyicidir de. Üzerine sürülen yoğurt lezzetine lezzet katmaktadır. Malzemeler hazırsa tarifimize geçelim.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Ispanaklarımızı suyu temiz çıkana kadar yıkayalım ve süzülmeye bırakalım. İyice süzülen ıspanakları 2 parmak genişliğinde doğrayalım. Bulguru ayrı bir süzgece alıp yıkayalım ve beklemeye alalım.
  2. Kuru soğanları küp küp doğrayalım. Zeytinyağını kızdıralım ve soğanlarımızı ekleyip kavurmaya başlayalım. Soğanlar kavrulunca salçayı ekleyip kavurmaya devam edelim. Doğradığımız ıspanakları tencereye ekleyelim. Ispanaklar suyunu salıp sönene kadar kavuralım. Tuz ve karabiberi ekleyip karıştıralım ve ocağı kapatalım.
  3. Fırın tepsisinin zeminini yağlayalım. Ispanak harcımızın yarısını tepsimize yayalım. Süzülen bulguru ıspanakların üzerine eşit olarak yayalım. Kalan ıspanakları da bulgurların üzerine yayalım.
  4. Uygun bir kasede yoğurt, yumurta sarısı, tuz ve zeytinyağını karıştıralım. Ispanakların üzerine yoğurt sosunu eşit olarak yayalım. 180 derece ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar yaklaşık 25-30 dakika pişirelim. Çanakkale usulü ıspanak sarması servise hazır.

Afiyet olsun.