Ispanak sezonu açıldıysa gelsin o zaman bir ıspanaklı börek tarifi. Kışın bol bol tükettiğimiz çocukların hiç sevemediği ıspanak ile şahane bir börek yaptım. Bizim çocuklar ve deneyen herkes çok beğendi. Sizin de kesinlikle beğeneceğinize eminim. Ispanak sevmeyen çocuklar için ıspanaklı börek tarifi geliyor.

Püf Noktası: Ben ıspanak alırken genellikle kırmızı köklü olanları tercih ediyorum. Çok daha lezzetli oluyorlar. Denemenizi tavsiye ederim. Ispanakların vitamin kaybetmemesi için kökünü elimizle koparalım. Ispanağı da parçalara bölerken yine elimizle bölelim. Bıçakla kesmek ıspanakta vitamin kaybına neden olmaktadır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Ispanakların köklerini elimizle koparalım. Ufak ufak elimizle parçaladığımız ıspanakları genişçe bir tencereye yada bir mutfak leğenine koyalım. Üzerini geçene kadar su koyalım ve güzelce ovarak yıkayalım. Sonra avuçlayarak ıspanakları alalım. Süzgece koyup süzdürelim. Kaba suyunu dökelim ve tekrar ıspanakları tencereye alalım. Üzerini geçene kadar tekrar su koyup  dakika bekletelim. Yine ovalayıp avuçlayarak süzgece alalım. En az yarım saat süzülmesini bekleyelim.
  2. İç harcı için tenceremize kuru soğanı ince ince doğrayalım. Ayçiçek yağımızı ekleyelim ve karıştırarak kavuralım. Kavrulan soğana süzülen ıspanakları koyalım. Tencerenin kapağını kapatıp 5 dakika kısıkta ıspanakların sönmesini bekleyelim. Süre sonunda ocağı kapatalım. Baharatlarını ekleyelim ve karıştırarak ıspanakları alt üst edip soğumaya bırakalım.
  3. Bir yumurtanın sarısını böreğin üzeri için kenara ayıralım. Kalan yumurtayı ve akı bir kaseye koyalım. Üzerine sütü ve zeytinyağını ekleyelim. Hepsini karıştırıp kenara alalım. Yufkalardan birini tezgaha açalım. Fırçayla sosumuzdan yufkanın her yerine güzelce sürelim. Tam ortadan yufkamızı ikiye katlayalım. İç harcımızdan ince bir şekilde koyalım. Üzerine ufalanmış beyaz peynir dizelim. Yanlarından katlamadan rulo olarak saralım.
  4. 4 parmak genişliğinde böreklerimizi keselim. Yağlı kağıt serili fırın tepsisine dizelim. Tüm yufkalar ve sos bitene kadar aynı işlemi tekrar edelim. Kalan sosa ayırdığımız yumurta sarısını koyup güzelce çırpalım. Böreklerin üzerine yumurtalı sosu bolca sürelim. Daha sonra böreklerin üzerine çörek otu serpelim. 200 derece ısıtılmış fırında börekler nar gibi kızarana kadar yaklaşık 30 dakika pişirelim. Pişen börekleri fırından alalım. İster ılık olarak ister soğuk olarak servis edelim.

Afiyet olsun.